Fazer Fazerina -kakku 380g gluteeniton kypsä pakaste
6413467561214
Fazer Leipomot Oy
Myyntiyksikkö
KPL
ME1 koko:
6
KPL
Alv-%:
13.5%
Toimitus ja saatavuus
Tuotetyyppi:
Tilaustuote
Mikäli haluat ostaa tilaustuotteena olevia tuotteita pienemmissä erissä, ole yhteydessä alueesi myynti- tai pikatukkupäällikköön
Fazerina filled chocolate is a true classic, charming its way into people’s hearts ever since 1953. Fazerina Cake has on top of the dark cake base a layer of mouth-watering orange and chocolate mousse and a wonderfully sparkling icing. The beautiful appearance is finished by the Fazer logo made of chocolate. This cake is made for Fazerina fans and those who like mousse cakes. Cake is suitable for everyday enjoyment and, thanks to its refined appearance, also for celebration.
Ainesosat
Sugar, water, lactose free cream [CREAM, stabiliser (E407)], rapeseed oil, EGG, fully hydrogenated vegetable fat and oil (coconut, sunflower, rapeseed), cocoa powder, glucose syrup, potato starch, stabilizers (E420, E463, E460, E466), gelatin, modified starch, MILK protein, emulsifiers [E472e, E472b, E322 (SOY and sunflower), E481, E475, E471, E433], coconut oil, glucose-fructose syrup, orange, powdered sugar, chocolate decoration [cocoa mass, sugar, cocoa butter, emulsifier (SOY lecithin), flavour (vanilla), colour (E100), colouring foodstuffs (concentrated radish, blackcurrant, apple)], gelling agents (E407, E440, E401), thickener (E415), acidity regulators (E330, E331, E340, E327, E341), preservatives (E202, E211), colours (E160a, E100, E172), raising agents (E450, E500), flavours (e.g. vanilla), salt. MAY CONTAIN ALMOND AND PEANUT.
Origin of product
| Country of manufacture | Finland  |
Nutritional properties
| Contains allergen(s) |
Eggs and their derivatives in the product 
Soybeans and its derivatives  Milk and its derivatives  |
| Free from allergen(s) |
Cereals containing gluten and its derivatives 
Wheat and its derivatives  Crustaceans and their derivatives  Fish and their derivatives in the product,  Celery or its derivatives  Mustard or its derivatives  Sesame seeds or its derivatives  Sulfur Dioxide and Sulfits  Lupine and their derivatives in the product,  Molluscs and its derivatives  |
| May contain allergen(s) |
Peanuts and its derivatives 
Tree nuts and its derivatives  Almond and almond products  |
| Contains |
Phosphate 
Beef Gelatine  |
| Free From |
Lactose 
Gluten  Wheat  Alcohol  |
| Nutrient Basis Quantity | 100  g |
| Energy content (kJ) | 1188  kJ |
| Energy content (kcal) | 284  kcal |
| fat, total | 18  g |
| fatty acids, total saturated | 10  g |
| Carbohydrates | 28  g |
| Sugars, total | 21  g |
| fibre | 1  g |
| Protein | 2.5  g |
| Salt | 0.4  g |
| Lisäaineen nimi / E-numero |
E407 Karrageeni 
E420 Sorbitoli y  E463 Hydroksipropyyliselluloosa  E472e Rasvahappojen mono- ja diglyseridien mono- ja diasetyyliviinihappoesterit  E322 Lesitiinit  E481 Natriumstearoyyli-2-laktylaatti  E475 Rasvahappojen polyglyseroliesterit  E471 Rasvahappojen mono- ja diglyseridit  E433 Polyoksietyleenisorbitaanimonooleaatti (polysorbaatti 80)  E450 Dinatriumdifosfaatti  E500 Natriumkarbonaatti  E100 Kurkumiini  E415 Ksantaanikumi  E440 Pectins  E401 Natriumalginaatti  E330 Sitruunahappo  E331 Natriumsitraatti  E327 Kalsiumlaktaatti  E341 Kalsiumfosfaatti  E202 Kaliumsorbaatti  E211 Natriumbentsoaatti  E160a Karotenoidit  E172 Rautaoksidit ja -hydroksidit  E472b Rasvahappojen mono- ja diglyseridien maitohappoesterit  E466 Karboksimetyyliselluloosa (CMC), natriumkarboksimetyyliselluloosa  E460 Mikrokiteinen selluloosa  E340 Kaliumfosfaatti  |
| Brand Name | Fazer |
| Packaging label | Made in Finland Flag with Key |
| Storage type | Frozen goods |
| Packaging type code | Box |
| Handling Instructions Code Reference | Frozen product |
| Number Of Servings Per Package | 6 |
| Preparation instructions (Fin) | Sulata huoneenlämmössä ilman pakkausta: kakkupala 30 minuuttia, koko kakku 1,5 tuntia tai jääkaapissa pakkauksessa yön yli. |
| Preparation instructions (Swe) | Tina upp i rumstemperatur utan förpackning: tårtbit 30 minuter, hela tårtan 1,5 timme eller i kylskåp i förpackningen över natten. |
| Consumer storage instructions (fin) | PAKASTE. Säilytettävä alle -18 °C. Sulanutta tuotetta ei saa jäädyttää uudelleen. |
| Consumer storage instructions (swe) | DJUPFRYST. Förvaras under -18 °C. Upptinad produkt får ej frysas ner på nytt. |
| Consumer storage instructions (eng) | FROZEN. Storage at -18 °C or below. Do not freeze again after thawing. |
| Minimum storage handling temperature | -25 °C |
| Maximum storage handling temperature | -18 °C |
| Trade Item Key Words (Fin) |
suklaakakku
suklaa kakku pakastekakku pakaste kakku fazerinakakku fazerina kakku moussekakku mousse kakku fazerkakku fazer kakku sulattamalla valmis sulatettava kakku appelsiini-suklaakakku appelsiinisuklaa appelsiinisuklaakakku fazerinasuklaa fazerina suklaa gluteeniton kakku gluteeniton pakastekakku gluteeniton Fazerina gluteeniton Pätkis |
| Diet type code | Without Pork |





