Metro kyckling bröstfilé 150-180g ca3kg marinerad
2070083500009
Wihuri Metro-tukku
Myyntiyksikkö
ZLK
ME1 koko:
450
KG
Toimitus ja saatavuus
Tuotetyyppi:
Hyllytuote
Metro chicken breast fillet offers a high quality and tasty alternative to cooking. Made from Finnish chicken, the fillet is marinated with delicious spices such as onion, paprika and garlic. The fillet weighs between 150 and 180 grams and the tasty marinade deepens the taste experience even more.
Ainesosat
Chicken fillet (80 %, Finland), water, rapeseed oil, spices (onion, paprika, garlic, black pepper, roasted chili, cayenne pepper), iodized salt, spirit vinegar, sugar, thickeners (E415, E412), aroma (umami, paprika extract), preservatives (E202, E211).
Origin of product
| Country of manufacture | Finland  |
Origin of ingredients
| Chicken |
Percentage of ingredient : 80 
Rearing : Finland  Slaughter : Finland  Last processing : Finland  |
Nutritional properties
| Added | Water  |
| Free From |
Gluten 
Lactose  |
| Nutrient Basis Quantity | 100  g |
| Energiasisältö (kJ) | 464  kJ |
| Energiasisältö (kcal) | 111  kcal |
| Rasvaa | 3.8  g |
| Rasvaa, josta tyydyttyneitä rasvoja | 0.7  g |
| Hiilihydraattia | 1.2  g |
| Hiilihydraattia, josta sokereita | 0.8  g |
| Proteiinia | 17  g |
| Suolaa | 1.1  g |
| Lisäaineen nimi / E-numero |
E415 Ksantaanikumi 
E412 Guarkumi  E202 Kaliumsorbaatti  E211 Natriumbentsoaatti  |
| Viimeinen valmistuspaikka | Suomi |
| Brand Name | Metro |
| Packaging label | Goods from Finland Blue Swan |
| Packaging type code | Box |
| Trade Item Regulation Type Code | Animal id health mark |
| Consumer storage instructions (fin) | Säilytys +4 °C (max +6 °C) |
| Consumer storage instructions (swe) | Förvaring +4 °C (max +6 °C) |
| Consumer storage instructions (eng) | Storage +4 °C (max +6 °C) |
| Minimum storage handling temperature | 0 °C |
| Maximum storage handling temperature | 6 °C |
| Trade Item Key Words (Fin) |
kana
kanan broileri broilerin broilerileike broilerinpaistileike broilerin paistileike paistileike broilerinfilee broilerifilee broileri filee kanafilee kana filee |
| Trade Item Key Words (Eng) |
chicken
boneless chicken chicken file chickenfile chicken filee chickenfilee |
| Trade Item Key Words (Swe) |
kyckling
kycklingfile kycklingfilee kyckling file kyckling filee kyckling lårfile kycklinglårfile |
| Regulatory Permit Identification | FI 215 EY |
| Manufacturer GLN | 6405857999998 |
| Contact Name | Wihuri Metro-tukku |
| Contact Address | Suokallionkuja 2, 01740 Vantaa |





