Eleplant plant power vegetable fat spread 75% 400g
6438207000402
Bunge Finland Oy
Myyntiyksikkö
KPL
ME1 koko:
16
KPL
Alv-%:
13.5%
Toimitus ja saatavuus
Tuotetyyppi:
Tilaustuote
Mikäli haluat ostaa tilaustuotteena olevia tuotteita pienemmissä erissä, ole yhteydessä alueesi myynti- tai pikatukkupäällikköön
Just as butter, you won't believe it's not! Eleplant Plant Power is a new plant-based alternative to butter. It gets its rich and creamy flavor from vegetable oils and fats combined with gluten-free oat drink. With its delicious taste, Eleplant is perfect as it is on the sandwich, but it also enhances the flavors in both cooking and baking.
Ainesosat
Vegetable oils and fats (rapeseed, coconut, shea), gluten free OAT drink (water, OAT, sunflower oil), salt (1,4 %), emulsifier (sunflower lecithin), natural flavours, A and D2 vitamins, colour (beta-caroten).
Origin of product
| Country of manufacture | Finland  |
Nutritional properties
| Contains allergen(s) | Oat and oat products  |
| Free From |
Milk 
Lactose  Palm Oil  Gluten  |
| Nutrient Basis Quantity | 100  g |
| Energy content (kJ) | 2801  kJ |
| Energy content (kcal) | 681  kcal |
| fat, total | 75  g |
| fatty acids, total saturated | 31  g |
| Carbohydrates | 1.4  g |
| Sugars, total | 0.9  g |
| fibre | 0.1  g |
| Protein | 0.1  g |
| Salt | 1.4  g |
| Carbohydrates of which lact. | 0  g |
| Additive Name |
E322 Lecithins 
E160a(i) Beta-Carotene  |
| vitamin D | 20  mg |
| Brand Name | Eleplant |
| Packaging label | V Label Vegan |
| Packaging type code | Box |
| Handling Instructions Code Reference |
Foodstuffs
Heat sensitive Stackable Smell sensitive |
| Consumer storage instructions (fin) | +4 - +8 °C |
| Consumer storage instructions (swe) | +4 - +8 °C |
| Consumer storage instructions (eng) | +4 - +8 °C |
| Minimum storage handling temperature | 4 °C |
| Maximum storage handling temperature | 8 °C |
| Trade Item Key Words (Fin) |
voi
kasvirasva levite rasvaseos kasvisruokavalio ruuanlaitto vaihtoehto maku |
| Manufacturer GLN | 6438207999997 |
| Manufacturer Party Name | Bunge Finland Oy |
| Contact Name | Bunge Finland Oy |
| Contact Address | PL 400, 21201 Raisio |
| Diet type code | Vegan |





