TopChicken broilerin paistettu fileeviipale kypsä 6mm 2,5kg pakaste
5391530939034
Topfoods Finland Oy
New
Sales unit
ST
Sales amount:
4
ST
VAT %:
13.5%
Delivery & availability
Product type:
Order product
If you want to buy order products in smaller quantities, please contact your C&C manager or sales manager
The roasted chicken breast strips are excellent to use in a variety of salads, in pasta dishes or on your pizza
Ingredients
Chicken, glucose syrup, salt, starch (potato), natural flavour. Made with 107g Raw Chicken per 100g finished product.
Origin of product
| Country of manufacture | European Union  |
Origin of ingredients
| Chicken meat |
Percentage of ingredient :  
Last processing : Sweden  |
Nutritional properties
| Nutrient Basis Quantity | 100  g |
| Energy content (kJ) | 513  kJ |
| Energy content (kcal) | 121  kcal |
| fat, total | 2  g |
| fatty acids, total saturated | 0.53  g |
| Carbohydrates | 3.4  g |
| Sugars, total | 0.3  g |
| Protein | 22.5  g |
| Salt | 1.1  g |
| Brand Name | TopChicken |
| Storage type | Frozen goods |
| Packaging type code | Bag |
| Trade Item Regulation Type Code | Animal id health mark |
| Handling Instructions Code Reference |
Foodstuffs
Frozen product |
| Consumer storage instructions (fin) | -18°C tai alle. Älä jäädytä uudelleen sulattamisen jälkeen. |
| Consumer storage instructions (swe) | -18°C eller under. Produkt får inte frysas om efter tiningen. |
| Consumer storage instructions (eng) | Storage -18°C or below. Do not refreeze after thawing. |
| Minimum storage handling temperature | -25 °C |
| Maximum storage handling temperature | -18 °C |
| Regulatory Permit Identification | SE6867EC |
| Manufacturer GLN | 6429921650196 |
| Manufacturer Party Name | Topfoods Finland Oy |
| Contact Name | Topfoods Finland Oy |
| Contact Address | Alppilankatu 2, 21100 Naantali |





