Castello Aged Havarti cheese sliced 150g
5711953163180
Arla Oy
New
Sales unit
ST
Sales amount:
10
ST
VAT %:
13.5%
Delivery & availability
Product type:
Order product
If you want to buy order products in smaller quantities, please contact your C&C manager or sales manager
Castello® Aged Havarti cheese is made according to traditional recipe from 1952. Something amazing happens when you store the mild, and slightly sharp, Danish Havarti. As the cheese matures, the texture becomes slightly firmer and slightly crumbly than younger Havarti cheeses. The different flavors come together, and you experience a wonderful crunch of salt crystals on the tongue, and a bold and unique taste. This cheese has the official EU protected geographical indication PGI mark and can only be produced in Denmark under strictly controlled production methods.
Ingredients
Pasteurized MILK, salt, rennet, lactic acid culture.
Origin of product
| Country of manufacture | Denmark  |
Origin of ingredients
| Milk |
Percentage of ingredient :  
Milking : Denmark  Last processing : Denmark  |
Nutritional properties
| Contains allergen(s) | Milk and its derivatives  |
| Contains | Milk  |
| Free From |
Lactose 
Additives  |
| High | Sodium Salt  |
| Nutrient Basis Quantity | 100  g |
| Energy content (kJ) | 1733  kJ |
| Energy content (kcal) | 418  kcal |
| fat, total | 36  g |
| fatty acids, total saturated | 26  g |
| Carbohydrates | 0.5  g |
| Sugars, total | 0.5  g |
| Protein | 23  g |
| Salt | 1.8  g |
| Assembly | Denmark |
| Brand Name | Castello |
| Packaging label | Protected Geographical Indication |
| Packaging type code | Box |
| Handling Instructions Code Reference | Foodstuffs |
| Consumer storage instructions (fin) | Säilyy avaamattomana +2 - +8 °C:ssa vähintään parasta ennen -päivään. |
| Consumer storage instructions (swe) | Hållbar i oöppnad förpackning vid +2 - +8 °C minst till bäst före -datumet. |
| Consumer storage instructions (eng) | Remains unopened at +2 to +8 °C for at least best before date. |
| Minimum storage handling temperature | 4 °C |
| Maximum storage handling temperature | 8 °C |
| Trade Item Key Words (Fin) |
havarti
juusto viipale kypsytetty |
| Trade Item Key Words (Eng) |
havarti
cheese slices aged |
| Trade Item Key Words (Swe) |
havarti
ost skivor lagrad |
| Manufacturer GLN | 6405417999994 |
| Contact Name | Arla Oy |
| Contact Address | Kotkatie 34 01150 Söderkulla |





