Eleplant kasvivoimaa 500g
6438207000211
Bunge Finland Oy
Sales unit
ST
Sales amount:
20
ST
VAT %:
13.5%
Delivery & availability
Product type:
Stock product
Just as butter, you won't believe it's not! Eleplant is totally new kind of plant based alternative to butter. It’s creamy rich taste comes from unique combination of vegetable oils and fats combined with gluten-free oat drink. Eleplant is your versatile culinary partner. It turns your cakes golden brown and your fried vegetables nicely crispy, It adds more oomph to your silky sauces, stews and even to a simple slice of bread.
Ingredients
Vegetable oils and fats (coconut, rapeseed, shea), gluten free OAT drink 17 % (water, OAT, sunflower oil), salt (1,2 %), emulsifier (sunflower lecithin), natural flavours, A and D2 vitamins, colour (beta-caroten).
Origin of product
| Country of manufacture | Finland  |
Nutritional properties
| Contains allergen(s) | Oat and oat products  |
| Contains | Oat  |
| Free From |
Lactose 
Milk  Palm Oil  |
| Nutrient Basis Quantity | 100  g |
| Energy content (kJ) | 3073  kJ |
| Energy content (kcal) | 747  kcal |
| fat, total | 82  g |
| fatty acids, total saturated | 53  g |
| Carbohydrates | 2.1  g |
| Sugars, total | 1.3  g |
| Protein | 0.1  g |
| Salt | 1.2  g |
| Carbohydrates of which lact. | 0  g |
| Additive Name |
E160a Carotenes 
E322 Lecithins  |
| vitamin D | 20  mg |
| Last processing | Finland |
| Brand Name | Eleplant |
| Packaging label | V Label Vegan |
| Packaging type code | Wrapper |
| Handling Instructions Code Reference |
Stackable
Foodstuffs Heat sensitive Smell sensitive |
| Consumer storage instructions (fin) | +4 - +8 °C |
| Consumer storage instructions (swe) | +4 - +8 °C |
| Consumer storage instructions (eng) | +4 - +8 °C |
| Minimum storage handling temperature | 4 °C |
| Maximum storage handling temperature | 8 °C |
| Trade Item Key Words (Fin) |
kasvipohjainen
voi bunge kasvivoi vegaaninen |
| Manufacturer GLN | 6438207999997 |
| Manufacturer Party Name | Bunge Finland Oy |
| Contact Name | Bunge Finland Oy |
| Contact Address | PL 400, 21201 Raisio |
| Diet type code | Vegan |





