Fresh Hetki Pesto-mozzarella focaccia 200g
6406510702030
Fresh Servant Group Oy Ab FT
Myyntiyksikkö
KPL
ME1 koko:
2
KPL
Alv-%:
13.5%
Toimitus ja saatavuus
Tuotetyyppi:
Tilaustuote
Mikäli haluat ostaa tilaustuotteena olevia tuotteita pienemmissä erissä, ole yhteydessä alueesi myynti- tai pikatukkupäällikköön
Ainesosat
Tomato-oregano focaccia bread 50 % (WHEAT FLOUR, water, margarine (vegetable oil (coconut, sunflower), water, acidity regulator (E330)), dried tomato, olive oil, extra virgin olive oil, potato flakes (potato, emulsifier (E471), antioxidant (E304), acidity regulator (E330), stabilizer (E450), spices), salt, yeast, malt flour (WHEAT), oregano), pesto mayonnaise 23 % (mayonnaise (rapeseed oil, water, EGG, MUSTARD SEED, sugar, salt, vinegar, cayenne pepper, acidity regulators (E270, E330), preservative (E202)), pesto sauce (basil, rapeseed oil, olive oil, sunflower seed, light balsamic vinegar (wine vinegar, grape juice concentrate), salt, garlic, sugar, black pepper, CHEESE AROMA, acidity regulators (E330, E300), modified corn starch, preservatives (E202, E211)), cream cheese (pasteurized skim MILK and CREAM, salt, stabilizers (E407, E410), starter culture)), romaine lettuce, mozzarella 13 % (pasteurized MILK, salt, starter culture, rennet, acidity regulator (E330))
Origin of product
| Country of manufacture | Finland  |
| Genetically modified code | Free from  |
Nutritional properties
| Contains allergen(s) |
Eggs and their derivatives in the product 
Milk and its derivatives  Cereals containing gluten and its derivatives  Mustard or its derivatives  Wheat and its derivatives  |
| Free From | Lactose  |
| High | Sodium Salt  |
| Energy content (kJ) | 1395  kJ |
| Energy content (kcal) | 333  kcal |
| fat, total | 22  g |
| fatty acids, total saturated | 4.4  g |
| Carbohydrates | 27  g |
| Protein | 7.5  g |
| Salt | 1.3  g |
| Carbohydrates of which lact. | 0  g |
| Additive Name |
E202 Potassium sorbate 
E211 Sodium benzoate  E270 Lactic acid  E300 Ascorbic acid  E304 Fatty acid esters of ascorbic acid  E330 Citric acid  E407 Carrageenan  E410 Locust bean gum  E450 Diphosphates  E471 Mono- and diglycerides of fatty acids  |
| Brand Name | Fresh |
| Packaging type code | Bag |
| Handling Instructions Code Reference | Foodstuffs |
| Preparation instructions (Fin) | Lämmitysohje: Poista kaikki pakkausmateriaalit. Lämmitä voileipägrillissä tai parilassa noin 3-4 minuuttia Huom. paistoaika voi vaihdella parilasta riippuen. Vinkki! Voit lämmittää focaccian myös vohveliraudalla uunissa: Paista focacciaa uunissa +225 °C, noin 4-5 min. mikrossa: Täydellä teholla (750 W), n. 1-1,5 min. Huom. Pinnasta ei tule rapeaa. |
| Preparation instructions (Swe) | Uppvärmning: Ta bort hela förpackningen. Värm i smörgåsgrillen eller med hjälp av ett smörgåsgaller ca 3-4 minuter. Obs. uppvärmningstiden kan variera mellan olika smörgåsgaller. Tips! Du kan använda våffeljärnet för att värma focaccian. Mitt i ugnen i +225°C ca 4-5 min. I mikro: på full effekt (750 W), ca 1-1,5 min. Obs. Ytan blir inte knaprig. |
| Consumer storage instructions (fin) | Säilytys alle + 6 °C |
| Consumer storage instructions (swe) | Förvaring under + 6 °C |
| Consumer storage instructions (eng) | Storage under + 6 °C |
| Minimum storage handling temperature | 2 °C |
| Maximum storage handling temperature | 6 °C |
| Opened item lifespan (days) | 1 pv |





