Salomon Crunchy Kimchi Burger vegan 90g/1,08kg frozen
4004074009309
Haugen-Gruppen Oy
New
Sales unit
ST
Sales amount:
4
ST
VAT %:
13.5%
Delivery & availability
Product type:
Order product
If you want to buy order products in smaller quantities, please contact your C&C manager or sales manager
Ferment trend meets burger: crispy wheat vegetable breading wraps fermented kimchi! This way, the Korean trend vegetable brings its characteristic kick to your menu in an extra stylish way. – Korean trend: kimchi in the burger – Crispy, stylish and vegan – Easy to handle, safe to use
Ingredients
Long grain rice (21 %) (water, rice), WHEAT flour, water, kimchi (9 %) (napa cabbage, kohlrabi, paprika, garlic, spices, salt, sugar), onions, carrots, rapeseed oil, spring onions, cornflakes (5 %) (corn, salt, BARLEY malt extract), white cabbage, WHEAT starch, soy sauce powder (SOY beans, WHEAT, salt), potatoes, rice flour, corn flour, beetroot (1 %), salt, thickener (methylcellulose), ginger, spices, yeast, flaxseed (partially deoiled), lemon juice powder, sugar. High salt content.
Origin of product
| Country of manufacture | Germany  |
Nutritional properties
| Contains allergen(s) |
Cereals containing gluten and its derivatives 
Wheat and its derivatives  Barley and barley products  Soybeans and its derivatives  |
| Nutrient Basis Quantity | 100  g |
| Energy content (kJ) | 850  kJ |
| Energy content (kcal) | 203  kcal |
| fat, total | 7.5  g |
| fatty acids, total saturated | 0.5  g |
| Carbohydrates | 29  g |
| Sugars, total | 2.8  g |
| fibre | 2.9  g |
| Protein | 3.3  g |
| Salt | 1.8  g |
| Additive Name | E461 Methyl cellulose  |
| Brand Name | Salomon |
| Storage type | Frozen goods |
| Packaging type code | Bag |
| Preparation instructions (Fin) | Valmistus jäisenä. Kypsennettävä ennen nauttimista. Paista rasvakeittimessä 175 °C n. 3,5 min. tai yhdistelmäuunissa (kuiva lämpö) 200°C n. 13 min. |
| Preparation instructions (Swe) | Tillverkning från djupfryst. Ska tillagas före konsumtion. Stek i en fritös vid175 °C ca 3,5 min. eller i kombiugn (torr värme): 200 °C ca 13 min. |
| Consumer storage instructions (fin) | Pakaste. Säilytys -18°C tai kylmemmässä. Ei saa jäädyttää uudelleen. |
| Consumer storage instructions (swe) | Djupfryt. Förvaras i -18°C eller kallare. Upptinad produkten får inte frysas igen. |
| Consumer storage instructions (eng) | Frozen. Storage at -18 °C, do not refreeze after defrosting. |
| Minimum storage handling temperature | -22 °C |
| Maximum storage handling temperature | -18 °C |
| Manufacturer GLN | 6417095999999 |
| Diet type code |
Vegan
Vegetarian |





