Atria kasvispihvi 40g/5,4kg gluteeniton pakaste
6407800016271
Atria Suomi Oy
Sales unit
ST
Sales amount:
1
KPL
VAT %:
13.5%
Delivery & availability
Product type:
Order product
If you want to buy order products in smaller quantities, please contact your C&C manager or sales manager
Pihvissä maistat Inkivääriä, juustokuminaa, kurkumaa ja fenkolia kasvisten lisäksi. Rakenteeltaan rouheissa kypsissä pihveissä on porkkanaa, hernettä, pinaattia, perunaa ja sipulia. Kasvispihvi on Sydänmerkkituote. Maukas pihvi soveltuu osaksi ateriaa, salaattiateriaa ja nopean syömisen kasvisvaihtoehtona. Tuote on saatavana pakastetuotteena 5,4kg pakkauskoossa ja pihvin paino on 40g.
Ingredients
Kasvikset 51 % (porkkana, herne, pinaatti) (EU), peruna (Suomi), KANANMUNA, kauravalmiste (vesi, gluteeniton TÄYSJYVÄKAURA, rypsiöljy, muunnettu maissi- ja tapiokatärkkelys), perunahiutale, perunajauho, sipuli, maissitärkkelys, inkivääripyre, mineraalisuola (suola, kaliumkloridi), perunakuitu, mausteet (juustokumina, korianteri, kurkuma, sarviapila, fenkoli, mustapippuri, cayenne, inkivääri, paprika), rapsiöljy
Origin of product
| Country of manufacture | Finland  |
Nutritional properties
| Contains allergen(s) |
Oat and oat products 
Eggs and their derivatives in the product  |
| Free from allergen(s) |
Cereals containing gluten and its derivatives 
Barley and barley products  Rye and its derivatives  Spelt and spelt products  Wheat and its derivatives  Fish and their derivatives in the product,  Lupine and their derivatives in the product,  Milk and its derivatives  Almond and almond products  Molluscs and its derivatives  Tree nuts and its derivatives  Cashew and cashew products  Hazelnut and hazelnut products  Peanuts and its derivatives  Pistachio and pistachio products  Walnut and walnut products  Sulfur Dioxide and Sulfits  Sesame seeds or its derivatives  Celery or its derivatives  Mustard or its derivatives  Soybeans and its derivatives  Crustaceans and their derivatives  |
| Free From |
Gluten 
Milk  |
| Source of | Fibre  |
| Energy content (kJ) | 753  kJ |
| Energy content (kcal) | 180  kcal |
| fat, total | 9.6  g |
| fatty acids, total saturated | 0.7  g |
| Carbohydrates | 21  g |
| fibre | 3.7  g |
| Protein | 3.8  g |
| Salt | 0.95  g |
| Carbohydrates of which lact. | 0  g |
| Brand Name | Atria |
| Packaging label |
Finnish Heart Symbol
Made in Finland Flag with Key |
| Storage type | Frozen goods |
| Packaging type code | Box |
| Trade Item Regulation Type Code | Animal id health mark |
| Preparation instructions (Fin) | Laita pihvit 1/1 -65 GN-vuokaan. Kuumenna yhdistelmäuunin yhdistelmätoiminnolla +160 °C, kosteus 40 % sisälämpöön +75 °C. |
| Preparation instructions (Swe) | Lägg de biffarna i 1/1 -65 GN-form. Hetta upp i kombiugn med kombifunktion i +160°C, fukt 40 % tills innertemperaturen är +75 ºC. |
| Consumer storage instructions (fin) | PAKASTE. Säilytyslämpötila -18 °C tai kylmempi. Ei saa jäädyttää uudelleen sulatuksen jälkeen. |
| Consumer storage instructions (swe) | DJUPFRYST. Förvaringstemperatur -18 °C eller kallare. Får inte frysas på nytt efter upptiningen. |
| Consumer storage instructions (eng) | Storage temperature -18 °C or colder. Do not refreeze after thawing. |
| Minimum storage handling temperature | -25 °C |
| Maximum storage handling temperature | -18 °C |





