Weingut Bibo Runge Desertuer Pinot Noir 0,3til-% 0,75l pullo
4270003406178
Aalto Beverages Oy
New
Sales unit
ST
Sales amount:
6
ST
VAT %:
13.5%
Delivery & availability
Product type:
Order product
If you want to buy order products in smaller quantities, please contact your C&C manager or sales manager
Sweet and tart berry aromas. Fruity aftertaste and only slightly sour.
Ingredients
Pinot Noir wine. Alcohol removed
Origin of product
| Country of manufacture | Germany  |
Nutritional properties
| Contains allergen(s) | Sulfur Dioxide and Sulfits  |
| Nutrient Basis Quantity | 100  ml |
| Energy content (kJ) | 57  kJ |
| Energy content (kcal) | 14  kcal |
| fat, total | 0  g |
| fatty acids, total saturated | 0  g |
| Carbohydrates | 3.1  g |
| Sugars, total | 2.3  g |
| Protein | 0  g |
| Salt | 0  g |
| Additive Name |
E300 Ascorbic acid 
E242 Dimethyl dicarbonate  |
| Brand Name | Weingut Bibo Runge |
| Packaging type code | Bottle |
| Handling Instructions Code Reference | Foodstuffs |
| Percentage of alcohol (by volume) | 0.3 %Vol |
| Minimum storage handling temperature | 5 °C |
| Maximum storage handling temperature | 20 °C |
| Manufacturer Party Name | Weingut Bibo Runge |
| Contact Name | Aalto Beverages Oy |
| Contact Address | Museokatu 28 A 7, 00100 Helsinki |





