Chef Lunden Pro Cheesy ham and cheddar toast 24x190g frusen
14740376002354
Lunden Food Oy
New
Sales unit
ST
Sales amount:
1
ST
VAT %:
13.5%
Delivery & availability
Product type:
Order product
If you want to buy order products in smaller quantities, please contact your C&C manager or sales manager
Chef Lundén Pro’s Cheesy Ham and Cheddar Toast is an irresistible cheese-crusted sandwich filled with tasty ham, rich cheddar cheese, and crunchy pickled cucumber – a classic flavor combination that works in any situation. All Chef Lundén Pro frozen breads are handmade from carefully selected ingredients and frozen fresh to preserve their delicious taste.. Defrost the products either overnight in the refrigerator or for three hours at room temperature, and when it’s time to enjoy, serve the toast heated to the customer. An easy, delicious, and satisfying option for cafés and restaurants alike! Once defrosted, the unopened product keeps in the refrigerator for 5 days.
Ingredients
Bread (WHEAT FLOUR, water, vegetable oils (canola oil, rapeseed oil in varying proportions), flaxseeds, RYE GRAINS, corn grains, sugar, WHEAT GLUTEN, OAT FLAKES, sunflower seeds, salt, emulsifier (E481), RYE MALT, yeast, preservative (E282)), cheddar cheese 20 % (MILK, salt, leaven, rennet, rennet, lactose-free MILK, ham 10 % (pork 95 %, water, salt, stabilizers (E451, E450), dextrose, antioxidant (E316), preservative (E250)), pickle (cucumber, water, sugar, salt, acidity regulator (E260), preservative (E202), flavouring), bechamel sauce powder (modified starch, salt, thickener (E401), sugar, maltodextrin, spices, stabilizer (E450), rapeseed oil, flavourings, colorant (E160a)), cheese (MILK, salt, starch, leaven, rennet), mustard (water, MUSTARD SEEDS, vinegar, rapeseed oil, salt, turmeric extract). With high salt content.
Origin of product
| Country of manufacture | Estonia  |
Nutritional properties
| Contains allergen(s) |
Milk and its derivatives 
Cereals containing gluten and its derivatives  Wheat and its derivatives  Rye and its derivatives  Oat and oat products  Mustard or its derivatives  |
| Contains |
Dye 
Preservatives  |
| High | Sodium Salt  |
| Nutrient Basis Quantity | 100  g |
| Energy content (kJ) | 994  kJ |
| Energy content (kcal) | 237  kcal |
| fat, total | 11  g |
| fatty acids, total saturated | 5.1  g |
| Carbohydrates | 23  g |
| Sugars, total | 2.4  g |
| fibre | 1.8  g |
| Protein | 12  g |
| Salt | 1.3  g |
| Carbohydrates of which lact. | 1  g |
| Additive Name |
E481 Sodium stearoyl-2-lactylate 
E282 Calcium propionate  E451 Triphosphates  E450 Diphosphates  E316 Sodium erythorbate  E250 Sodium nitrite  E260 Acetic acid  E202 Potassium sorbate  E401 Sodium alginate  E160a Carotenes  |
| Brand Name | Chef Lunden Pro |
| Storage type | Frozen goods |
| Packaging type code | Box |
| Handling Instructions Code Reference |
Heat sensitive
Frozen product Foodstuffs |
| Preparation instructions (Fin) | Sulata jääkaapissa yön yli tai huoneenlämmössä 3 tuntia. Sulatuksen jälkeen säilytä enintään 6°C lämpötilassa ja kuluta 5 päivän kuluessa. |
| Preparation instructions (Swe) | Tina i kylskåp över natten eller i rumstemperatur i 3 timmar. Efter upptining, förvara i högst 6°C och konsumera inom 5 dagar. |
| Consumer storage instructions (fin) | Säilytä pakaste -18 °C tai kylmemmässä. |
| Consumer storage instructions (swe) | Förvaras vid -18 °C eller kallare. |
| Consumer storage instructions (eng) | Store at -18 °C or colder. |
| Minimum storage handling temperature | -18 °C |
| Maximum storage handling temperature | -18 °C |
| Manufacturer GLN | 4742476000004 |
| Manufacturer Party Name | Lunden Food OÜ |
| Contact Name | Lunden Food OÜ |
| Contact Address | Vahe tee 16 Loo 74201 Viro |





