Chef Lundén PRO Ostig italiensk kycklingsub 16x200g fryst
14740376002941
Lunden Food Oy
New
Sales unit
ST
Sales amount:
1
ST
VAT %:
13.5%
Delivery & availability
Product type:
Order product
If you want to buy order products in smaller quantities, please contact your C&C manager or sales manager
Chef Lundén Pro's Cheesy Italian chicken Sub is an irresistible cheese-crusted baguette filled with roasted chicken, juicy mozzarella, truffle sauce, and herbs – the perfect combination for a flavorful treat. All Chef Lundén Pro frozen breads are handmade from carefully selected ingredients and frozen fresh to preserve their delicious taste.. Defrost the products either overnight in the refrigerator or for three hours at room temperature, and when it’s time to enjoy, serve the sub heated to the customer. An easy, delicious, and satisfying option for cafés and restaurants alike! Once defrosted, the unopened product keeps in the refrigerator for 5 days.
Ingredients
Bread (WHEAT flour, water, baking mix (WHEAT flour, iodized salt, WHEAT leaven, emulsifiers (E472e, E322), dextrose, WHEAT GLUTEN, antioxidant (E300)), cheese 14 % (MILK, leaven, salt, firming agent (E509), yeast extract), rapeseed oil, yeast), broiler fillet 23 % (broiler fillet (EU), water, salt, vegetable fibers (incl. gluten-free WHEAT fibre)), mayonnaise (rapeseed oil, water, sugar, dried EGG YOLK, EGG powder, salt, skimmed MILK powder, acidity regulators (E260, E330, E500), preservative (E202), stabilizers (E412, E415), MUSTARD flavouring, antioxidant (E385)), cheese 8 % (MILK, salt, starch, leaven, rennet), olive oil, mozzarella cheese 5 % (MILK, starch, salt, rennet, leaven), water, wine vinegar (wine, antioxidant (E220) (SULFITES)), truffle sauce 1 % (champignon, sunflower oil, olive oil, truffle, potato starch, SQUID INK, salt, flavourings), sugar, garlic, parsley, tomato, salt, oregano (may contain SOYA, CELERY), basil, black pepper, garlic, thickener (E415). With high salt content. The egg in the product comes from cage-free hens.
Origin of product
| Country of manufacture | Estonia  |
Origin of ingredients
| Egg |
Percentage of ingredient :  
Last processing : European Union  |
| Broiler fillet |
Percentage of ingredient :  
Rearing : European Union  |
Nutritional properties
| Contains allergen(s) |
Milk and its derivatives 
Cereals containing gluten and its derivatives  Wheat and its derivatives  Eggs and their derivatives in the product  Mustard or its derivatives  Sulfur Dioxide and Sulfits  Molluscs and its derivatives  |
| May contain allergen(s) |
Soybeans and its derivatives 
Celery or its derivatives  |
| Nutrient Basis Quantity | 100  g |
| Energy content (kJ) | 1301  kJ |
| Energy content (kcal) | 312  kcal |
| fat, total | 19  g |
| fatty acids, total saturated | 4.8  g |
| Carbohydrates | 21  g |
| Sugars, total | 1.1  g |
| fibre | 1.1  g |
| Protein | 13  g |
| Salt | 1.6  g |
| Carbohydrates of which lact. | 1  g |
| Additive Name |
E472e Mono- and diacetyl tartaric acid esters 
E322 Lecithins  E300 Ascorbic acid  E509 Calcium chloride  E260 Acetic acid  E330 Citric acid  E500 Sodium Carbonates  E202 Potassium sorbate  E412 Guar gum  E415 Xanthan gum  E385 Calcium disodium EDTA  E220 Sulphur dioxide  |
| Brand Name | Chef Lundén |
| Storage type | Frozen goods |
| Packaging type code | Box |
| Handling Instructions Code Reference |
Heat sensitive
Frozen product Foodstuffs |
| Preparation instructions (Fin) | Sulata jääkaapissa yön yli tai huoneenlämmössä 3 tuntia. Sulatuksen jälkeen säilytä enintään 6°C lämpötilassa ja kuluta 5 päivän kuluessa. |
| Preparation instructions (Swe) | Tina i kylskåp över natten eller i rumstemperatur i 3 timmar. Efter upptining, förvara i högst 6°C och konsumera inom 5 dagar. |
| Consumer storage instructions (fin) | Säilytä pakaste -18 °C tai kylmemmässä. |
| Consumer storage instructions (swe) | Förvaras vid -18 °C eller kallare. |
| Consumer storage instructions (eng) | Store at -18 °C or colder. |
| Minimum storage handling temperature | -18 °C |
| Maximum storage handling temperature | -18 °C |
| Manufacturer GLN | 4742476000004 |
| Manufacturer Party Name | Lunden Food OÜ |
| Contact Name | Lunden Food OÜ |
| Contact Address | Vahe tee 16 Loo 74201 Viro |





