Dafgårds Rustiikkinen hapanjuuripatonki 15x400g
17310960053023
Gunnar Dafgård AB
Customer request
Sales unit
ST
Sales amount:
1
ST
VAT %:
13.5%
Delivery & availability
Product type:
Order product
If you want to buy order products in smaller quantities, please contact your C&C manager or sales manager
Rustic baguette baked with sourdough.
Ingredients
WHEAT FLOUR* (contains ascorbic acid, malted BARLEY), WHEAT/buckwheat sourdough, water, sea salt, yeast, WHEAT GLUTEN. May contain traces of sesame, mustard and soy. *Origin: SE.
Origin of product
| Country of manufacture | Sweden  |
Nutritional properties
| Contains allergen(s) |
Cereals containing gluten and its derivatives 
Wheat and its derivatives  Barley and barley products  |
| May contain allergen(s) |
Sesame seeds or its derivatives 
Mustard or its derivatives  Soybeans and its derivatives  |
| High | Sodium Salt  |
| Nutrient Basis Quantity | 100  g |
| Energy content (kJ) | 880  kJ |
| Energy content (kcal) | 210  kcal |
| fat, total | 0.7  g |
| fatty acids, total saturated | 0  g |
| Carbohydrates | 45  g |
| Sugars, total | 0.9  g |
| fibre | 2.2  g |
| Protein | 7.5  g |
| Salt | 1.5  g |
| Brand Name | Dafgårds |
| Storage type | Frozen goods |
| Packaging type code | Box |
| Preparation instructions (Fin) | Paista jäisenä 220 °C 10-13 minuuttia. |
| Preparation instructions (Swe) | Gräddas från fryst 10-13 minuer i 220 °C. |
| Minimum storage handling temperature | -24 °C |
| Maximum storage handling temperature | -18 °C |
| Manufacturer GLN | 7310960000006 |
| Manufacturer Party Name | Gunnar Dafgård AB |
| Contact Name | Gunnar Dafgård AB |
| Contact Address | Sjökvarnsvägen 30 SE-531 73 Källby |





