Delifant Co Pretzel croissant 80 x 80g frozen raw
4005975063933
Oy Skinnvest Ab
Customer request
Sales unit
ST
Sales amount:
1
ST
VAT %:
13.5%
Delivery & availability
Product type:
Order product
If you want to buy order products in smaller quantities, please contact your C&C manager or sales manager
This rustic croissant delights with real butter, a crisp golden exterior, and a soft, airy interior. Generously sized, this hearty, rustic treat is perfect for breakfast, lunch, or a coffee break. Delicious on its own or filled — a flavor that feels homemade.
Ingredients
WHEAT flour, water, BUTTER 22%, yeast, sugar, WHEAT gluten, sweet WHEY powder, salt, emulsifier: E471, E472e; flour treatment agent: E300, E920, enzymes (amylase); acidity regulator: E524. May contain traces of EGG, SOYA, CELERY and MUSTARD.
Origin of product
| Country of manufacture | Germany  |
Nutritional properties
| Contains allergen(s) |
Cereals containing gluten and its derivatives 
Wheat and its derivatives  Milk and its derivatives  |
| High | Sodium Salt  |
| Nutrient Basis Quantity | 100  g |
| Energy content (kJ) | 1711  kJ |
| Energy content (kcal) | 410  kcal |
| fat, total | 23.5  g |
| fatty acids, total saturated | 16.1  g |
| Carbohydrates | 39.9  g |
| Sugars, total | 3.4  g |
| fibre | 2.7  g |
| Protein | 8.3  g |
| Salt | 1.4  g |
| Additive Name |
E471 Mono- and diglycerides of fatty acids 
E472e Mono- and diacetyl tartaric acid esters  E300 Ascorbic acid  E920 L-Cysteine  E524 Sodium hydroxide  |
| Brand Name | Delifant & Co |
| Storage type | Frozen goods |
| Packaging type code | Box |
| Number Of Servings Per Package | 80 |
| Consumer storage instructions (fin) | Säilyy valmistuspäivämäärästä pakkasessa (-18 C) 270 päivää. |
| Consumer storage instructions (swe) | Hållbarhet i frys (-18 C) 270 dagar. |
| Consumer storage instructions (eng) | Frozen below (-18°C) 270 days. |
| Minimum storage handling temperature | -20 °C |
| Maximum storage handling temperature | -18 °C |
| Manufacturer Party Name | Brezelbäckerei Ditsch GmbH |
| Contact Name | Delifant & Co |
| Contact Address | Sienikuja 6, 00760 Helsinki |





