Fazer Gluteeniton Pullataikina 450g, pakaste
6413467490217
Fazer Leipomot Oy
Customer request
Sales unit
ST
Sales amount:
10
ST
VAT %:
13.5%
Delivery & availability
Product type:
Order product
If you want to buy order products in smaller quantities, please contact your C&C manager or sales manager
Fazer Gluten Free Sweet bun dough is an easy way to make oven-fresh baked treats. The product is highly versatile and is ideal for making many delicacies, such as cinnamon buns, sweet buttery buns, doughnuts and traditional sweet rolls. Defrost the dough and conjure up your favourites for a delicious treat!
Ingredients
Water, EGG, sugar, modified starch (tapioca), rice flour, lactose free BUTTER, corn flour, potato flakes [potato, emulsifier (E471), stabilizer (E450)], lactose free MILK drink, yeast, flavourings (vanilla, vanillin), cardamom, raising agents (E450, E500), iodized salt, emulsifier (E475, E471), thickener (E415), vegetable fibres (psyllium, potato, bamboo). MAY CONTAIN TRACES OF GLUTEN FREE OAT, MUSTARD SEED AND SESAME SEED.
Origin of product
| Country of manufacture | Finland  |
Nutritional properties
| Contains allergen(s) |
Eggs and their derivatives in the product 
Milk and its derivatives  |
| May contain allergen(s) |
Oat and oat products 
Mustard or its derivatives  Sesame seeds or its derivatives  |
| Contains |
Phosphate 
Yeast  |
| Free From |
Alcohol 
Lactose  Gluten  |
| Nutrient Basis Quantity | 100  g |
| Energy content (kJ) | 1150  kJ |
| Energy content (kcal) | 275  kcal |
| fat, total | 9.6  g |
| fatty acids, total saturated | 4.8  g |
| Carbohydrates | 41  g |
| Sugars, total | 14  g |
| fibre | 2.7  g |
| Protein | 4.9  g |
| Salt | 0.8  g |
| Additive Name |
E475 Polyglycerol esters of fatty acids 
E471 Mono- and diglycerides of fatty acids  E415 Xanthan gum  E450 Diphosphates  E500 Sodium Carbonates  |
| Brand Name | Fazer |
| Packaging label |
Made in Finland Flag with Key
Crossed Grain Symbol, gluten-free foods |
| Storage type | Frozen goods |
| Packaging type code | Wrapper |
| Handling Instructions Code Reference |
Foodstuffs
Frozen product |
| Number Of Servings Per Package | 6 |
| Consumer storage instructions (fin) | PAKASTE. Säilytettävä alle -18 °C. Sulanutta tuotetta ei saa jäädyttää uudelleen. |
| Consumer storage instructions (swe) | DJUPFRYST. Förvaras under -18 °C. Upptinad produkt får ej frysas ner på nytt. |
| Consumer storage instructions (eng) | FROZEN. Storage at -18 °C or below. Do not freeze again after thawing. |
| Minimum storage handling temperature | -25 °C |
| Maximum storage handling temperature | -18 °C |
| Trade Item Key Words (Fin) |
vuohelan
gluteiiniton pakastetaikina pakaste taikina kotileivonta koti leivonta pullat pulla taikina gton pulla gton pullat valmistaikina valmis taikina |
| Manufacturer GLN | 6410349999998 |
| Contact Name | Fazer Leipomot Oy |
| Contact Address | PL 17, 00941 Helsinki |
| Diet type code | Vegetarian |





