Fazer Vuoksen Rispirog av råg 100x50g handel gräddning ojäst djupfryst
6411402760807
Fazer Leipomot Oy
Myyntiyksikkö
KPL
ME1 koko:
1
KPL
Alv-%:
13.5%
Toimitus ja saatavuus
Tuotetyyppi:
Tilaustuote
Mikäli haluat ostaa tilaustuotteena olevia tuotteita pienemmissä erissä, ole yhteydessä alueesi myynti- tai pikatukkupäällikköön
Fazer Vuoksen Small Rice Pasty is a tasty little treat suited to many situations. This rice pasty is baked with a real sourdough starter, and the centre boasts lovely soft rice porridge filling. Grab a pasty to go or enjoy it as an evening snack with delicious egg butter! You can find this product at bake-off units in shops.
Ainesosat
Water, rice (27 %), whole grain RYE flour (10 %), vegetable margarine [rapeseed oil, water, fully hydrogenated rapeseed oil, salt, emulsifier (E471), flavour, colour (E160a)], WHEAT flour, dextrose, sugar, BUTTER, MILK protein, iodized salt (1,0 %), WHEAT gluten, rapeseed oil, RYE malt. 70 % of the flour used in baking is rye. The origin of rice is EU. Ready product may contain also other allergens from the other products handled in the bake-off.
Origin of product
| Country of manufacture | Finland  |
| Genetically modified code | Free from  |
Nutritional properties
| Contains allergen(s) |
Milk and its derivatives 
Rye and its derivatives  Wheat and its derivatives  Cereals containing gluten and its derivatives  |
| Free from allergen(s) |
Sesame seeds or its derivatives 
Tree nuts and its derivatives  Eggs and their derivatives in the product  Soybeans and its derivatives  Crustaceans and their derivatives  Fish and their derivatives in the product,  Peanuts and its derivatives  Celery or its derivatives  Mustard or its derivatives  Sulfur Dioxide and Sulfits  Lupine and their derivatives in the product,  Molluscs and its derivatives  |
| Contains | Whole Grain  |
| Free From |
Preservatives 
Lactose  |
| No Added | Yeast  |
| Energy content (kJ) | 900  kJ |
| Energy content (kcal) | 215  kcal |
| fat, total | 7.1  g |
| fatty acids, total saturated | 1.1  g |
| Carbohydrates | 33  g |
| fibre | 2.7  g |
| Protein | 3.9  g |
| Salt | 1  g |
| Additive Name |
E160a Carotenes 
E471 Mono- and diglycerides of fatty acids  |
| Brand Name | Fazer |
| Packaging label | Made in Finland Flag with Key |
| Storage type | Frozen goods |
| Packaging type code | Case |
| Preparation | Bake |
| Handling Instructions Code Reference | Frozen product |
| Preparation instructions (Fin) | Paisto-ohje: Paista 15 min 280–300 °C. HUOM! Paistoarvot ovat ohjeellisia. |
| Preparation instructions (Swe) | Grädda så här: Grädda i ugn vid 280–300 °C i 15 min. OBS! Värderna är ungefärliga |
| Minimum storage handling temperature | -25 °C |
| Maximum storage handling temperature | -18 °C |
| Trade Item Key Words (Fin) |
karjalanpiirakka
karjalan piirakka riisi piirakka fazerin piirakka piirakat riisipiirakat riisi piirakat karjalanpiirakat karjalan piirakat cocktailpiirakka coctailpiirakka cocktail-piirakka coctail-piirakka cocktailpala cocktail-pala coctailpala coctail-pala juhlapiirakka pieni riisipiirakka pieni karjalanpiirakka pienipiirakka pieni piirakka mini karjalanpiirakka mini riisipiirakka |





