Mondo Fresco Tuulihattu Tiramisu, 6x285g, pakaste
6430026133200
Prescott Oy
Myyntiyksikkö
KPL
ME1 koko:
1
KPL
Alv-%:
13.5%
Toimitus ja saatavuus
Tuotetyyppi:
Tilaustuote
Mikäli haluat ostaa tilaustuotteena olevia tuotteita pienemmissä erissä, ole yhteydessä alueesi myynti- tai pikatukkupäällikköön
A creamy and delicious profiterole with tiramisu-flavoured mascarpone type filling with a chocolate.
Ainesosat
Cream (MILK), sugar, EGGS, vegetable oil (palm), WHEAT flour, starch, dextrose, 2.8% glucose-fructose syrup, sweetened condensed MILK (MILK, sugar), skimmed MILK powder, water, acid (E330, E331), vegetable fat (coconut), margarine (palm fat, rapeseed oil, emulsifiers (E471, E322), salt, sugar, acid (citric acid), colour (E160a (iii)), natural flavouring), anhydrous MILK fat, defatted cocoa powder, cocoa mass, cocoa powder, emulsifier (E471, E322), thickener (E440, E1442), natural flavouring, natural vanilla flavouring, raising agent (E500ii, E503i), stabiliser (E401, E407), salt, <1% coffee extract, glucose syrup, whole MILK powder ).
Origin of product
| Country of manufacture | Netherlands  |
Nutritional properties
| Contains allergen(s) |
Eggs and their derivatives in the product 
Milk and its derivatives  Cereals containing gluten and its derivatives  Wheat and its derivatives  |
| May contain allergen(s) |
Hazelnut and hazelnut products 
Tree nuts and its derivatives  Almond and almond products  Pistachio and pistachio products  |
| Nutrient Basis Quantity | 100  g |
| Energy content (kJ) | 1668  kJ |
| Energy content (kcal) | 399  kcal |
| fat, total | 26.1  g |
| fatty acids, total saturated | 18.6  g |
| Carbohydrates | 36.4  g |
| Sugars, total | 26.5  g |
| fibre | 0.5  g |
| Protein | 4.3  g |
| Salt | 0.3  g |
| Additive Name |
E330 Citric acid 
E331 Sodium citrates  E471 Mono- and diglycerides of fatty acids  E322 Lecithins  E160a(ii) Plant Carotenes  E440 Pektiini  E1442 Hydroxy propyl distarch phosphate  E500(ii) Sodium Hydrogen Carbonate  E503(i) Ammonium carbonate  E401 Sodium alginate  E407 Carrageenan  |
| Last processing | Netherlands |
| Brand Name | Mondo Fresco |
| Storage type | Frozen goods |
| Packaging type code | Box |
| Preparation instructions (Fin) | Valmistus: Ota tuote pois pakkauksesta ja sulata jääkaapissa (+4 °C) n. 2 h. Säilyy jääkaapissa (max +4 °C) n. 3 vrk parhaiten kannen alla. |
| Preparation instructions (Swe) | Tillverkning: Ta produkten bort från förpackningen och upptina i kylskåpet vid (+4 °C) i ca. 2 timmar. Kan förvaras för ca. 3 t dygn i kylsskåpet (max +4 °C) under lock. |
| Consumer storage instructions (fin) | Säilytys -18 °C. Sulatuksen jälkeen ei saa pakastaa uudelleen. |
| Consumer storage instructions (swe) | Förvaring -18°C. Tinad produkt får ej frysas om. |
| Consumer storage instructions (eng) | Store at -18°C. Do not refreeze once defrosted. |
| Minimum storage handling temperature | -24 °C |
| Maximum storage handling temperature | -18 °C |
| Manufacturer GLN | 6430026139998 |
| Manufacturer Party Name | Mondo Fresco Oy |
| Contact Name | Mondo Fresco |
| Contact Address | Isonniitynkatu 7 K 00520 Helsinki |
| Diet type code | Vegetarian |





