Reuter & Stolt Nakkipiilo - croissant 40x125g paistovalmis raaka pakaste
4038368310901
Oy Reuter & Stolt Products Ab
Customer request
Sales unit
ST
Sales amount:
1
ST
VAT %:
13.5%
Delivery & availability
Product type:
Order product
If you want to buy order products in smaller quantities, please contact your C&C manager or sales manager
So simple yet so tasty: a whole Frankfurter sausage in a buttery croissant sprinkled with sesame seeds.
Ingredients
WHEAT FLOUR, 31% sausage (pork, bacon, water, salt, dextrose, spices, spice extract, stabilisers:sodium citrates, diphosphates; antioxidants: sodium ascorbate, rosemary extract; preservative: sodium nitrite;smoke), 12% BUTTER, water, 2% SESAME SEEDS, yeast, sugar, salt, WHEAT PROTEIN, starch: WHEAT; dextrose,MALTED BARLEY FLOUR, thickener: xanthan gum; WHOLE EGG POWDER. May contain traces of soybeans, nuts,celery, mustard, lupin, other glutenous cereals.
Origin of product
| Country of manufacture | Germany  |
Nutritional properties
| Contains allergen(s) |
Eggs and their derivatives in the product 
Milk and its derivatives  Wheat and its derivatives  Sesame seeds or its derivatives  Cereals containing gluten and its derivatives  |
| May contain allergen(s) |
Soybeans and its derivatives 
Tree nuts and its derivatives  Celery or its derivatives  Mustard or its derivatives  Lupine and their derivatives in the product,  |
| Nutrient Basis Quantity | 100  g |
| Energy content (kJ) | 1482  kJ |
| Energy content (kcal) | 355  kcal |
| fat, total | 21.1  g |
| fatty acids, total saturated | 10.8  g |
| Carbohydrates | 29.4  g |
| Sugars, total | 1.5  g |
| fibre | 2.1  g |
| Protein | 10.9  g |
| Salt | 1.61  g |
| Brand Name | Reuter & Stolt |
| Storage type | Frozen goods |
| Packaging type code | Box |
| Handling Instructions Code Reference |
Frozen product
Foodstuffs |
| Consumer storage instructions (fin) | Pakaste, säilytä - 18 °C |
| Consumer storage instructions (swe) | Frysvara, förvaring i - 18 °C |
| Consumer storage instructions (eng) | Frozen goods, store at - 18 °C |
| Minimum storage handling temperature | -20 °C |
| Maximum storage handling temperature | -18 °C |
| Manufacturer GLN | 6416681999993 |
| Manufacturer Party Name | Reuter & Stolt Products Oy Ab |
| Contact Name | Reuter & Stolt |
| Contact Address | Upseerinkatu 1 02600 Espoo |





