Vaasan Street Food Pyöreä Lepinja-leipä 55x100g pakaste
5413056041678
Oy Lantmännen Unibake Ab
New
Sales unit
ST
Sales amount:
1
ST
VAT %:
13.5%
Delivery & availability
Product type:
Order product
If you want to buy order products in smaller quantities, please contact your C&C manager or sales manager
Vaasan Street Food Pyöreä Lepinja-leipä is a soft Balkan‑inspired round-shaped bread that works perfectly as a pita‑style base. Its fluffy interior absorbs sauces for extra juiciness, while the firm crust keeps the fillings neatly in place.
Ingredients
WHEAT flour (WHEAT: non-EU), water, yeast, iodised salt, acerola powder. May contain: milk, egg, soya, mustard, lupin, sesame seeds, walnuts.
Origin of product
| Country of manufacture | Belgium  |
Origin of ingredients
| Wheat |
Percentage of ingredient :  
Farming : Country that is not in the European Union  |
Nutritional properties
| Contains allergen(s) |
Cereals containing gluten and its derivatives 
Wheat and its derivatives  |
| May contain allergen(s) |
Mustard or its derivatives 
Sesame seeds or its derivatives  Tree nuts and its derivatives  Lupine and their derivatives in the product,  Milk and its derivatives  Soybeans and its derivatives  Eggs and their derivatives in the product  Walnut and walnut products  |
| Free From | Lactose  |
| Nutrient Basis Quantity | 100  g |
| Energy content (kJ) | 979  kJ |
| Energy content (kcal) | 231  kcal |
| fat, total | 1.1  g |
| fatty acids, total saturated | 0.2  g |
| Carbohydrates | 46  g |
| Sugars, total | 1.8  g |
| fibre | 2.7  g |
| Protein | 7.8  g |
| Salt | 1  g |
| Carbohydrates of which lact. | 0.01  g |
| Brand Name | Vaasan |
| Storage type | Frozen goods |
| Packaging type code | Box |
| Handling Instructions Code Reference |
Frozen product
Foodstuffs |
| Preparation instructions (Fin) | Sulata 15 min. Paista 170-190°C 8 min. |
| Preparation instructions (Swe) | Tina 15 min. Baka i 170-190°C 8 min. |
| Consumer storage instructions (fin) | Pakaste. Säilytetään -18°C tai alle. Sulanutta tuotetta ei saa jäädyttää uudelleen. |
| Consumer storage instructions (swe) | Djupfryst. Förvaras vid -18 °C eller kallare. Får inte frysas efter upptining. |
| Consumer storage instructions (eng) | Frozen. Storage at -18°C or colder. Do not refreeze after defrosting. |
| Minimum storage handling temperature | -25 °C |
| Maximum storage handling temperature | -18 °C |
| Opened item lifespan (days) | 1 pv |
| Manufacturer GLN | 6416577999991 |
| Manufacturer Party Name | Lantmännen Unibake Oy Ab Finland |
| Contact Name | Oy Lantmännen Unibake Ab Finland Oy Lantmännen Unibake Ab Finland Oy Lantmännen Unibake Ab Finland |
| Contact Address | Tiilitie 9, 01720 Vantaa Tiilitie 9, 01720 Vantaa Tiilitie 9, 01720 Vantaa |
| Diet type code |
Vegetarian
Vegan |





