Eleplant Kasvivoimaa kasvirasvalevite 75 % 600 g
6438207000822
Bunge Finland Oy
Sales unit
ST
Sales amount:
12
ST
VAT %:
13.5%
Delivery & availability
Product type:
Stock product
Just as butter, you won't believe it's not! Now available in larger package! Eleplant Plant Power is a new plant-based alternative to butter. It gets its rich and creamy flavor from vegetable oils and fats combined with gluten-free oat drink. With its delicious taste, Eleplant is perfect as it is on the sandwich, but it also enhances the flavors in both cooking and baking.
Ingredients
Vegetable oils and fats (rapeseed, coconut, shea), gluten free OAT drink (water, OAT, sunflower oil), salt (1,4 %), emulsifier (sunflower lecithin), natural flavours, A and D2 vitamins, colour (beta-caroten).
Origin of product
| Country of manufacture | Finland  |
Nutritional properties
| Contains allergen(s) | Oat and oat products  |
| Free From |
Milk 
Lactose  Palm Oil  |
| Nutrient Basis Quantity | 100  g |
| Energy content (kJ) | 2801  kJ |
| Energy content (kcal) | 681  kcal |
| fat, total | 75  g |
| fatty acids, total saturated | 31  g |
| Carbohydrates | 1.4  g |
| Sugars, total | 0.9  g |
| Protein | 0.1  g |
| Salt | 1.4  g |
| Carbohydrates of which lact. | 0  g |
| Additive Name |
E322 Lecithins 
E160a(i) Beta-Carotene  |
| vitamin D | 20  mg |
| Brand Name | Eleplant |
| Packaging label | V Label Vegan |
| Packaging type code | Box |
| Handling Instructions Code Reference |
Foodstuffs
Heat sensitive Stackable Smell sensitive |
| Consumer storage instructions (fin) | +4 - +8 °C |
| Consumer storage instructions (swe) | +4 - +8 °C |
| Consumer storage instructions (eng) | +4 - +8 °C |
| Minimum storage handling temperature | 4 °C |
| Maximum storage handling temperature | 8 °C |
| Trade Item Key Words (Fin) |
voi
kasvirasva levite rasvaseos kasvisruokavalio |
| Manufacturer GLN | 6438207999997 |
| Manufacturer Party Name | Bunge Finland Oy |
| Contact Name | Bunge Finland Oy |
| Contact Address | PL 400, 21201 Raisio |
| Diet type code | Vegan |





