Eleplant Sea salt Plant power vegetable fat spread 75% 400g
6438207001096
Bunge Finland Oy
New
Sales unit
ST
Sales amount:
16
ST
VAT %:
13.5%
Delivery & availability
Product type:
Order product
If you want to buy order products in smaller quantities, please contact your C&C manager or sales manager
Just as butter, you won’t believe it’s not! The new Eleplant Sea Salt spread complements the Eleplant range. Finely ground sea salt makes the plant-based spread even more delicious and flavorful. Spread gets its rich and creamy texture from vegetable oils and fats combined with gluten-free oat drink. With its delicious taste, Eleplant is perfect as it is on the sandwich, but it also enhances the flavors in both cooking and baking.
Ingredients
Vegetable oils and fats (rapeseed, coconut, shea), gluten free OAT drink (water, OAT, sunflower oil), salt (1,7 %), emulsifier (sunflower lecithin), natural flavours, A and D2 vitamins, colour (beta-caroten).
Origin of product
| Country of manufacture | Finland  |
Nutritional properties
| Contains allergen(s) | Oat and oat products  |
| Free From |
Milk 
Lactose  Palm Oil  Gluten  |
| Nutrient Basis Quantity | 100  g |
| Energy content (kJ) | 2801  kJ |
| Energy content (kcal) | 681  kcal |
| fat, total | 75  g |
| fatty acids, total saturated | 31  g |
| Carbohydrates | 1.4  g |
| Sugars, total | 0.9  g |
| fibre | 0.1  g |
| Protein | 0.1  g |
| Salt | 1.7  g |
| Carbohydrates of which lact. | 0  g |
| Additive Name |
E160a(i) Beta-Carotene 
E322 Lecithins  |
| vitamin D | 20  mg |
| Brand Name | Eleplant |
| Packaging label | V Label Vegan |
| Packaging type code | Box |
| Handling Instructions Code Reference |
Heat sensitive
Stackable Foodstuffs Smell sensitive |
| Consumer storage instructions (fin) | +4 - +8 °C |
| Consumer storage instructions (swe) | +4 - +8 °C |
| Consumer storage instructions (eng) | +4 - +8 °C |
| Minimum storage handling temperature | 4 °C |
| Maximum storage handling temperature | 8 °C |
| Trade Item Key Words (Fin) |
voi
kasvirasva levite rasvaseos kasvisruokavalio ruuanlaitto vaihtoehto maku merisuola suola |
| Manufacturer GLN | 6438207999997 |
| Manufacturer Party Name | Bunge Finland Oy |
| Contact Name | Bunge Finland Oy Bunge Finland Oy |
| Contact Address | PL 400, 21201 Raisio PL 400, 21201 Raisio |
| Diet type code | Vegan |





