Flora Reilusti Suolattu 550g
8719200312319
Flora Food Finland Oy
New
Sales unit
ST
Sales amount:
1
ST
VAT %:
13.5%
Delivery & availability
Product type:
Order product
If you want to buy order products in smaller quantities, please contact your C&C manager or sales manager
Enjoy the good taste of Flora Flora Original is made of 100% natural ingredients that gives it its good taste. It can be spread directly from the fridge and can also be fried in and baked with.
Ingredients
Vegetable oils (rapeseed, sunflower), water, coconut fat, salt (1,7%), faba bean preparation, emulsifier (lecithin), natural aromas, vitamin A and D.
Origin of product
| Country of manufacture | Poland  |
Nutritional properties
| Free From | Palm Oil  |
| Nutrient Basis Quantity | 100  g |
| Energy content (kJ) | 2781  kJ |
| Energy content (kcal) | 676  kcal |
| fat, total | 75  g |
| fatty acids, total saturated | 23  g |
| Carbohydrates | 0.6  g |
| Sugars, total | 0.5  g |
| Protein | 0.5  g |
| Salt | 1.7  g |
| vitamin D | 20  mg |
| Brand Name | Flora |
| Packaging type code | Jug |
| Consumer storage instructions (fin) | Säilytettävä 2-8 °C -asteen lämpötilassa |
| Consumer storage instructions (swe) | Förvaras mellan 2‒8°C |
| Consumer storage instructions (eng) | Store between 2-8 °C |
| Minimum storage handling temperature | 2 °C |
| Maximum storage handling temperature | 8 °C |
| Trade Item Key Words (Fin) |
voi
levite margariini juokseva laktoositon vegaaninen flora culinesse becel proactiv lätta rasva paistamiseen leivälle leivonta leipä floora sydänmerkki sydän kevyt omega pehmeä palmuöljytön pehmeät öljyt kotimaista k menu Voi Margariini Vegaani Kasvipohjainen Maidoton kasvirasvalevite Kolesteroli |
| Trade Item Key Words (Swe) |
Flora
margarin matfett smör bordsmargarin lätt nyckelhålsmärkt låglaktos vegetabilisk växtbaserad |
| Manufacturer GLN | 6430072059998 |
| Contact Name | Flora Food Finland OY |
| Contact Address | Mannerheimintie 12B, 00100 Helsinki |





