Keiju Rapeseed oil margarine 60 400g
6438207001157
Bunge Finland Oy
New
Sales unit
ST
Sales amount:
16
ST
VAT %:
13.5%
Delivery & availability
Product type:
Stock product
This tasty Keiju spread is made in Finland. Tastes best on bread, also suitable for cooking and baking.
Ingredients
Rapeseed oil (41 %), water, vegetable fats (certified palm, coconut), salt (1,0 %), emulsifiers (E471 and E322 from vegetable fats), natural flavours, vitamins A and D2, colour (beta-carotene).
Origin of product
| Country of manufacture | Finland  |
Nutritional properties
| Added | Vitamins and or Minerals  |
| Free From |
Gluten 
Lactose  Milk  Soy  |
| High | Omega 3 Fatty Acids  |
| Nutrient Basis Quantity | 100  g |
| Energy content (kJ) | 2220  kJ |
| Energy content (kcal) | 540  kcal |
| fat, total | 60  g |
| fatty acids, total saturated | 17  g |
| Carbohydrates | 0  g |
| Sugars, total | 0  g |
| Protein | 0  g |
| Salt | 1  g |
| Additive Name |
E160a Carotenes 
E322 Lecithins  E471 Mono- and diglycerides of fatty acids  |
| vitamin D | 20  mg |
| vitamin E | 8  mg |
| Brand Name | Keiju |
| Packaging label |
V Label Vegetarian
Finnish Heart Symbol Made in Finland Flag with Key |
| Packaging type code | Box |
| Handling Instructions Code Reference |
Heat sensitive
Stackable Foodstuffs Smell sensitive |
| Consumer storage instructions (fin) | +4 - +8 °C |
| Consumer storage instructions (swe) | +4 - +8 °C |
| Consumer storage instructions (eng) | +4 - +8 °C |
| Minimum storage handling temperature | 4 °C |
| Maximum storage handling temperature | 8 °C |
| Trade Item Key Words (Fin) |
levite
kotimainen rypsiöljy perusmargis margariini maukas |
| Manufacturer GLN | 6438207999997 |
| Manufacturer Party Name | Bunge Finland Oy |
| Contact Name | Bunge Finland Oy |
| Contact Address | PL 400, 21201 Raisio |
| Diet type code | Vegan |





