Cornetto Classico Glutene free and Lactose Free Ice cream cone 125ml
8711327357198
Unilever Finland Oy ICF
New
Sales unit
ST
Sales amount:
24
ST
Sold in full sales amount only
VAT %:
13.5%
Delivery & availability
Product type:
Order product
If you want to buy order products in smaller quantities, please contact your C&C manager or sales manager
Treat yourself to a delicious lactose-free ice cream in a gluten-free waffle! This amazing ice cream is made with care to suit your dietary needs, without compromising on taste. Enjoy the lactose-free ice cream, served in a crispy gluten-free waffle. Topped with a rich chocolate frosting that adds a luxurious touch of sweetness, and sprinkled with crunchy hazelnut pieces that add a satisfying taste to every bite.
Ingredients
Ingredients: Lactose free skimmed MILKDRINK, gluten free cone (22%) (sugar, corn flour, starch, coconut oil, emulsifiers (sunflower lecithin), salt), coconut oil, dark chocolate (8,5%) (cocoa mass, sugar, cocoa butter, emulsifiers (SOY lecithin), natural vanilla flavour), glucose syrup, sugar, lactose free skimmed MILKDRINK, HAZELNUT (2,5%), dextrose, emulsifiers (mono- and diglycerides of fatty acids), stabilisers (locust bean gum, guar gum, carrageenan), natural flavour. May contain eggs, other nuts and peanuts. Lactose free. Gluten free. Lactose <0,01g/100g
Origin of product
| Country of manufacture | Italy  |
Nutritional properties
| Contains allergen(s) |
Milk and its derivatives 
Soybeans and its derivatives  Hazelnut and hazelnut products  |
| May contain allergen(s) |
Eggs and their derivatives in the product 
Tree nuts and its derivatives  Peanuts and its derivatives  |
| Free From |
Gluten 
Lactose  |
| Nutrient Basis Quantity | 75 100  g |
| Energy content (kJ) | 1387  kJ |
| Energy content (kcal) | 332  kcal |
| fat, total | 18  g |
| fatty acids, total saturated | 13  g |
| Carbohydrates | 39  g |
| Sugars, total | 24  g |
| Protein | 3.5  g |
| Salt | 0.15  g |
| Percentage of recommended daily allowance (% RDA) | 12  RDA |
| Additive Name |
E322 Lecithins 
E471 Mono- and diglycerides of fatty acids  E410 Locust bean gum  E412 Guar gum  E407 Carrageenan  |
| Brand Name | Cornetto |
| Storage type | Frozen goods |
| Packaging type code | Wrapper |
| Consumer storage instructions (fin) | Säilytys -18°C tai kylmempi. |
| Consumer storage instructions (swe) | Förvaring vid -18°C eller kallare. |
| Consumer storage instructions (eng) | Store at -18°C or colder. |
| Minimum storage handling temperature | -25 °C |
| Maximum storage handling temperature | -18 °C |
| Trade Item Key Words (Fin) |
jäätelö
jäätelötuutti vaniljajäätelö suklaajäätelö jätskituutti jäätelöt jäätelötuutit gluteeniton laktoositon |
| Manufacturer GLN | 6429901419072 |
| Manufacturer Party Name | Unilever Finland Oy ICE |
| Contact Name | Unilever Finland OY |
| Contact Address | PL 254, 00101 Helsinki |





