Cornetto Jordgubbe glasstrut 125ml
8721274810233
Unilever Finland Oy ICF
New
Sales unit
ST
Sales amount:
1
ST
Sold in full sales amount only
VAT %:
13.5%
Delivery & availability
Product type:
Order product
If you want to buy order products in smaller quantities, please contact your C&C manager or sales manager
Cornetto Strawberry, now with a new recipe! This ice cream cone combines refreshing strawberry ice cream and smooth vanilla flavoured ice cream in a crispy cocoa-coated waffle. The indulgent taste is crowned with white chocolate pieces and strawberry sauce.
Ingredients
Ingredients: Sugar, strawberry puree (17%), skimmed MILK, whole MILK (11%), WHEAT flour, coconut fat, glucose-fructose syrup, glucose syrup, CREAM (1,5%), fat-reduced cocoa powder, cocoa butter, MILK fat, skimmed MILK powder or concentrate, emulsifiers (lecithins, mono- and diglycerides of fatty acids [plant based], ammonium phosphatides), whole MILK powder, potato starch, sunflower oil, lemon juice concentrate, whey solids (MILK), colours (anthocyanins, carotenes, curcumin), stabilisers (sodium alginate, guar gum, locust bean gum, tara gum), salt, caramelised sugar, flavourings, acidity regulator (citric acid), elderberry juice concentrate, modified starch, natural vanilla flavouring. May contain RYE, BARLEY, OATS, EGGS, PEANUTS, SOYA, ALMONDS, HAZELNUTS and PISTACHIO NUTS.
Origin of product
| Country of manufacture | Italy  |
Nutritional properties
| Contains allergen(s) |
Milk and its derivatives 
Wheat and its derivatives  Cereals containing gluten and its derivatives  |
| May contain allergen(s) |
Rye and its derivatives 
Barley and barley products  Oat and oat products  Eggs and their derivatives in the product  Peanuts and its derivatives  Soybeans and its derivatives  Almond and almond products  Hazelnut and hazelnut products  Pistachio and pistachio products  Tree nuts and its derivatives  |
| Nutrient Basis Quantity | 100 125  g |
| Energy content (kJ) | 878  kJ |
| Energy content (kcal) | 210  kcal |
| fat, total | 9.1  g |
| fatty acids, total saturated | 7.1  g |
| Carbohydrates | 29  g |
| Sugars, total | 21  g |
| fibre | 0.8  g |
| Protein | 1.9  g |
| Salt | 0.18  g |
| Percentage of recommended daily allowance (% RDA) | 10  RDA |
| Additive Name |
E322 Lecithins 
E442 Ammonium phosphatides  E163 Anthocyanins  E160a Carotenes  E100 Curcumin  E401 Sodium alginate  E412 Guar gum  E410 Locust bean gum  E417 Tara gum  E330 Citric acid  E471 Mono- and diglycerides of fatty acids  |
| Brand Name | Cornetto |
| Storage type | Frozen goods |
| Packaging type code | Wrapper |
| Consumer storage instructions (fin) | Säilytys -18°C tai kylmempi. |
| Consumer storage instructions (swe) | Förvaring vid -18°C eller kallare. |
| Consumer storage instructions (eng) | Store at -18°C or colder. |
| Minimum storage handling temperature | -25 °C |
| Maximum storage handling temperature | -18 °C |
| Manufacturer GLN | 6429901419072 |
| Manufacturer Party Name | Unilever Finland Oy ICE |
| Contact Name | Unilever Finland OY |
| Contact Address | PL 254, 00101 Helsinki |





