Flora Professional Ice Cream Mix soft ice 1l vegan
8719200296213
Flora Food Finland Oy
Nyhet
Försäljningsenhet
ST
Försäljparti stl:
8
ST
Moms %:
13.5%
Delivery and availability
Produkttyp:
Beställningsprodukt
Om du vill köpa beställningsprodukter i minder partier, vänligen kontakta försäljnings- eller partihandelschefen i ditt område.
Indulgence everyone can enjoy! A ready-to-use Ice Cream Mix that can be used 1:1 to dairy and works in all ice cream machines. Very slow melt, no allergens to declare and with lower climate impact compared to dairy. Can also be used for gelato, no pasteurization needed. Free from milk, gluten and palm oil.
Ingredienser
Lentil protein preparation (water, lentil protein 1.1%), sugar, coconut oil (7,2%),glucose syrup, emulsifier (mono- and diglycerides of fatty acids), stabilizers (locust beangum, guar gum, carrageenan), salt, colour (carotenes), flavoring.
Produktens ursprung
| Tillverkningsland | Saksa  |
Näringsinnehåll
| Ei sisällä |
Gluteeni 
Laktoosi  Maito  |
| Ravintoarvoilmoituksen peruste | 100  ml |
| Energiasisältö (kJ) | 720  kJ |
| Energiasisältö (kcal) | 173  kcal |
| Rasvaa | 8.1  g |
| Rasvaa, josta tyydyttyneitä rasvoja | 7.3  g |
| Hiilihydraattia | 24  g |
| Hiilihydraattia, josta sokereita | 18.2  g |
| Proteiinia | 0.6  g |
| Suolaa | 0.1  g |
| Brand Name | Flora Professional |
| Packaging label | V Label Vegan |
| Packaging type code | Jar |
| Consumer storage instructions (fin) | Säilytettävä viileässä, säilytettävä 2-20 °C -asteen lämpötilassa |
| Consumer storage instructions (swe) | Förvaras svalt mellan 2-20°C |
| Consumer storage instructions (eng) | Keep cool, store between 2-20 °C |
| Minimum storage handling temperature | 2 °C |
| Maximum storage handling temperature | 20 °C |
| Trade Item Key Words (Fin) |
pehmyt jäätelö
pehmis pehmyt jäätelöresepti gelato soft ice laktoositon pehmyt jäätelö pehmyt jäätelöjäätelökone vegaaninen pehmyt jäätelö maidoton veganinen kasvi -pohjainen pehmyt jäätelö pehmyt jäätelö ilman maitoa egaaninen pehmis vegaani pehmis |
| Trade Item Key Words (Eng) | - |
| Avainsanat (ruotsi) |
mjukglass
mjukglassmix gelato laktosfri mjukglass mjukglassmaskin soft serve vegansk mjukglass växtbaserad mjukglass mjukglass utan mjölk mjölkfri soft ice slow melt |
| Valmistajan GLN | 6430072059998 |
| Yrityksen nimi | Flora Food Finland Oy |
| Yrityksen osoite | Mannerheimintie 12B, 00100 Helsinki FInland |
| Ruokavaliotieto | Vegan |





