Nic Bamses strawberry and rhubarb topping 900ml
7394379896184
Nic Finland Oy
New
Sales unit
ST
Sales amount:
6
ST
VAT %:
13.5%
Delivery & availability
Product type:
Order product
If you want to buy order products in smaller quantities, please contact your C&C manager or sales manager
A delicious and refreshing ice cream sauce with rhubarb and strawberry. Also perfect for flavouring desserts.
Ingredients
Glucose syrup, sugar, rhubarb (20%), strawberry (15%), water, thickener (E440), malic acid, black carrot concentrate, natural flavouring (strawberry), preservative (E202).
Origin of product
| Country of manufacture | Norway  |
Nutritional properties
| Nutrient Basis Quantity | 100  g |
| Energy content (kJ) | 782  kJ |
| Energy content (kcal) | 185  kcal |
| fat, total | 0.04  g |
| fatty acids, total saturated | 0.02  g |
| Carbohydrates | 47  g |
| Sugars, total | 40  g |
| Protein | 0.2  g |
| Salt | 0  g |
| Additive Name |
E440 Pektiini 
E296 Malic acid  E202 Potassium sorbate  |
| Brand Name | Nic |
| Packaging type code | Bottle |
| Handling Instructions Code Reference | Foodstuffs |
| Consumer storage instructions (fin) | Kuivassa (4-25 °C) |
| Consumer storage instructions (swe) | Torrt (4-25 °C) |
| Consumer storage instructions (eng) | Dry (4-25 °C) |
| Minimum storage handling temperature | 5 °C |
| Maximum storage handling temperature | 20 °C |
| Manufacturer GLN | 6430080949991 |
| Manufacturer Party Name | Nic-Finland Oy |
| Contact Name | Nimatopaal AB |
| Contact Address | Storbyvägen 7, SE-780 51 Dala-Järna |





