Twister Mallow isglass 80ml
8721274807448
Unilever Finland Oy ICF
New
Sales unit
ST
Sales amount:
35
ST
Sold in full sales amount only
VAT %:
13.5%
Delivery & availability
Product type:
Order product
If you want to buy order products in smaller quantities, please contact your C&C manager or sales manager
A fresh and cheerful ice cream treat – now dairy-based! Twister Mallow combines refreshing marshmallow-flavored ice cream with yummy grape water ice and raspberry-apple water ice in a layered experience. Fruit juice and a soft swirl create the perfect balance between freshness and creaminess. Made only with natural colors and flavors – the perfect cooler for a hot summer day!
Ingredients
Ingredients: Water, sugar, glucose syrup, fructose, raspberry puree (2,5%), apple puree (2,5%), grape juice from concentrate (2,5%), corn fibre, coconut fat, acidity regulator (citric acid), colour (anthocyanins), beetroot juice concentrate, stabilisers (guar gum, locust bean gum, tara gum), pea protein (0,1%), black carrot concentrate, safflower concentrate, flavourings, emulsifiers (mono- and diglycerides of fatty acids [plant based]), salt. May contain MILK and ALMONDS.
Origin of product
| Country of manufacture | Poland  |
Nutritional properties
| May contain allergen(s) |
Milk and its derivatives 
Almond and almond products  Tree nuts and its derivatives  |
| Nutrient Basis Quantity | 100 80  g |
| Energy content (kJ) | 299  kJ |
| Energy content (kcal) | 71  kcal |
| fat, total | 0.6  g |
| fatty acids, total saturated | 0.5  g |
| Carbohydrates | 15  g |
| Sugars, total | 12  g |
| fibre | 0.7  g |
| Protein | 0.5  g |
| Salt | 0.02  g |
| Percentage of recommended daily allowance (% RDA) | 4  RDA |
| Additive Name |
E330 Citric acid 
E163 Anthocyanins  E412 Guar gum  E410 Locust bean gum  E417 Tara gum  E471 Mono- and diglycerides of fatty acids  |
| Brand Name | Twister |
| Storage type | Frozen goods |
| Packaging type code | Box |
| Consumer storage instructions (fin) | Säilytys -18°C tai kylmempi. |
| Consumer storage instructions (swe) | Förvaring vid -18°C eller kallare. |
| Consumer storage instructions (eng) | Store at -18°C or colder. |
| Minimum storage handling temperature | -25 °C |
| Maximum storage handling temperature | -18 °C |
| Manufacturer GLN | 6429901419072 |
| Manufacturer Party Name | Unilever Finland Oy ICE |
| Contact Name | Unilever Finland OY |
| Contact Address | PL 254, 00101 Helsinki |





