Twister Pineapple isglass 80ml
8721274807288
Unilever Finland Oy ICF
New
Sales unit
ST
Sales amount:
35
ST
Sold in full sales amount only
VAT %:
13.5%
Delivery & availability
Product type:
Stock product
A fresh and creamy summer treat – now with a dairy base! Twister Pineapple combines refreshing pineapple ice cream with strawberry-lemon fruit ice and lemon fruit ice with lemon lime flavour into a layered delight. Fruit juice and smooth swirls create the perfect balance between freshness and creaminess. Made only with natural colors and flavors – the ultimate cooler for a hot summer day!
Ingredients
.Ingredients: Water, sugar, skimmed MILK (9%), glucose syrup, strawberry juice1 (5,5%), lemon juice1 (5%), fructose, pineapple juice1 (1,5%), soluble corn fibre, stabilisers (guar gum, locust bean gum, tara gum, carrageenan), concentrated skimmed MILK (0,4%), coconut fat, flavourings, black carrot concentrate, safflower concentrate, acidity regulator (citric acid), beetroot juice concentrate, colours (chlorophylls and chlorophyllins, curcumin), emulsifier (mono- and diglycerides of fatty acids [plant based]). May contain SOYA and ALMONDS. 1from concentrate.
Origin of product
| Country of manufacture | Poland  |
Nutritional properties
| Nutrient Basis Quantity | 100 80  g |
| Energy content (kJ) | 296  kJ |
| Energy content (kcal) | 71  kcal |
| fat, total | 0.5  g |
| fatty acids, total saturated | 0.3  g |
| Carbohydrates | 16  g |
| Sugars, total | 12  g |
| fibre | 0.8  g |
| Protein | 0.5  g |
| Salt | 0.02  g |
| Percentage of recommended daily allowance (% RDA) | 4  RDA |
| Additive Name |
E410 Locust bean gum 
E412 Guar gum  E417 Tara gum  E407 Carrageenan  E330 Citric acid  E140 Chlorophylis and Chlorophyllins  E100 Curcumin  E471 Mono- and diglycerides of fatty acids  |
| Brand Name | Twister |
| Storage type | Frozen goods |
| Packaging type code | Box |
| Consumer storage instructions (fin) | Säilytys -18°C tai kylmempi. |
| Consumer storage instructions (swe) | Förvaring vid -18°C eller kallare. |
| Consumer storage instructions (eng) | Store at -18°C or colder. |
| Minimum storage handling temperature | -25 °C |
| Maximum storage handling temperature | -18 °C |
| Manufacturer GLN | 6429901419072 |
| Manufacturer Party Name | Unilever Finland Oy ICE |
| Contact Name | Unilever Finland OY |
| Contact Address | PL 254, 00101 Helsinki |





