Valio salty caramel curd täyte 10 kg laktoositon
6408430873524
Valio Oy
Myyntiyksikkö
KPL
ME1 koko:
1
KPL
Alv-%:
13.5%
Toimitus ja saatavuus
Tuotetyyppi:
Tilaustuote
Mikäli haluat ostaa tilaustuotteena olevia tuotteita pienemmissä erissä, ole yhteydessä alueesi myynti- tai pikatukkupäällikköön
Valio salty caramel curd is ready to use and oven-safe, perfect for many kinds of pastries. The delicious salty caramel curd adds flavour and richness to various pastries. Add cream to whip up a mousse for piping or use it to add stripes to your pastries before baking to increase their richness.
Ainesosat
Water, glucose syrup, sugar, lactose free BUTTER, modified starch, lactose free MILKPOWDER, thickeners (E452, E460, E466), salt, flavor, preservative (E202).
Origin of product
| Country of manufacture | Finland  |
Origin of ingredients
| Milk |
Percentage of ingredient :  
Farming : Finland  |
Nutritional properties
| Contains allergen(s) | Milk and its derivatives  |
| Free From | Lactose  |
| Energy content (kJ) | 783  kJ |
| Energy content (kcal) | 186  kcal |
| fat, total | 4  g |
| fatty acids, total saturated | 2.4  g |
| Carbohydrates | 36  g |
| fibre | 1  g |
| Protein | 1.5  g |
| Salt | 1.1  g |
| Carbohydrates of which lact. | 0.01  g |
| Last processing | Finland |
| Brand Name | Valio |
| Packaging type code | Jug |
| Consumer storage instructions (fin) | Säilytys +6 – +12 °C |
| Consumer storage instructions (swe) | Förvaring +6 – +12 °C |
| Consumer storage instructions (eng) | Storage chilled +6 - +12 °C |
| Diet type code | Vegetarian |





