ASC Planets Pride pangasius fillets 120-170g/800g added water, frozen
5710881164825
Wihuri Metro-tukku
Myyntiyksikkö
KPL
ME1 koko:
10
KPL
Alv-%:
13.5%
Toimitus ja saatavuus
Tuotetyyppi:
Tilaustuote
Mikäli haluat ostaa tilaustuotteena olevia tuotteita pienemmissä erissä, ole yhteydessä alueesi myynti- tai pikatukkupäällikköön
Ainesosat
90% pangasiusFISH fillets, 9,5% water, salt, E330, E332, E451, E452
Origin of product
| Country of manufacture | Viet Nam  |
| Catch method | Gillnets and Entangling Nets  |
| Production method | Marine fishery  |
Nutritional properties
| Contains allergen(s) | Fish and their derivatives in the product,  |
| Nutrient Basis Quantity | 100  g |
| Energy content (kJ) | 220  kJ |
| Energy content (kcal) | 53  kcal |
| fat, total | 0.6  g |
| fatty acids, total saturated | 0.2  g |
| Protein | 12  g |
| Salt | 0.45  g |
| Additive Name |
E330 Citric acid 
E332 Potassium Citrates  E451 Triphosphates  E452 Polyphosphates  |
| Catch Area Code | 04: Asia - Inland waters |
| Brand Name | Planets Pride |
| Packaging label | ASC Aquaculture stewardship council |
| Storage type | Frozen goods |
| Packaging type code | Bag |
| Handling Instructions Code Reference |
Foodstuffs
Frozen product |
| Consumer storage instructions (fin) | Pakaste. Säilytettävä -18 °C tai kylmemmässä. Sulanutta tuotetta ei saa pakastaa uudelleen |
| Consumer storage instructions (swe) | Djupfryst. Bör förvaras i -18°C eller kallare. Upptinad vara bör ei återfrysas |
| Consumer storage instructions (eng) | Deep frozen: Store at -18°C or colder . Do not refreeze after thawing |
| Minimum storage handling temperature | -30 °C |
| Maximum storage handling temperature | -18 °C |
| Manufacturer GLN | 6405409999995 |
| Manufacturer Party Name | Wihuri Metro-tukku |
| Contact Name | Wihuri Oy Aarnio Metro-tukku |
| Contact Address | Suokallionkuja 2 |





