Topfoods MSC flundrafilé panerad rå ca.130g 5kg styckfrysta
6430033389768
Topfoods Finland Oy
Sales unit
ST
Sales amount:
1
ST
VAT %:
13.5%
Delivery & availability
Product type:
Order product
If you want to buy order products in smaller quantities, please contact your C&C manager or sales manager
Ingredients
YELLOWFIN SOLE (Limanda aspera) 50 %, breading 50 % (WHEAT flour, water, yeast, salt, maltodextrine, glucose, thickener (E 466), brown sugar, sugar)
Origin of product
| Country of manufacture | Netherlands  |
| Catch method |
Trawls 
Other trawls (not specified)  |
| Production method | Marine fishery  |
Origin of ingredients
| Yellowfin sole fillet |
Percentage of ingredient : 50 
Last processing : Netherlands  |
Nutritional properties
| Contains allergen(s) |
Cereals containing gluten and its derivatives 
Fish and their derivatives in the product,  Wheat and its derivatives  |
| Nutrient Basis Quantity | 100  g |
| Energy content (kJ) | 652  kJ |
| Energy content (kcal) | 154  kcal |
| fat, total | 1  g |
| fatty acids, total saturated | 0.6  g |
| Carbohydrates | 24.8  g |
| Sugars, total | 2.8  g |
| Protein | 10.9  g |
| Salt | 1.1  g |
| Additive Name | E466 Carboxy methyl cellulose, Sodium carboxy methyl cellulose  |
| Catch Area Code | 67: Pacific, Northeast |
| Brand Name | Topfoods |
| Packaging label | Marine Stewardship Council Label |
| Storage type | Frozen goods |
| Packaging type code | Box |
| Trade Item Regulation Type Code | Animal id health mark |
| Handling Instructions Code Reference |
Foodstuffs
Frozen product |
| Consumer storage instructions (fin) | Säilytys -18°C tai kylmemmässä. Ei saa jäädyttää uudelleen sulatuksen jälkeen. |
| Consumer storage instructions (swe) | Förvaring -18°C eller kallare. Bör inte fryssas efter uptining. |
| Consumer storage instructions (eng) | At min. -18 ºC. Do not refreeze after defrosting. |
| Minimum storage handling temperature | -25 °C |
| Maximum storage handling temperature | -18 °C |
| Regulatory Permit Identification | NL 6033 EC |
| Manufacturer GLN | 6429921650196 |
| Manufacturer Party Name | Topfoods Finland Oy |
| Contact Name | Topfoods Finland Oy |
| Contact Address | Alppilankatu 2, 21100 Naantali |





