Bama Siena Mix 1kg
7330583000191
Bama Fresh Cuts Oy
New
Sales unit
ST
Sales amount:
5
ST
VAT %:
13.5%
Delivery & availability
Product type:
Order product
If you want to buy order products in smaller quantities, please contact your C&C manager or sales manager
Ingredients
Iceberg lettuce (80%), rucola (12%), baby spinach (6%), red chard (2%).
Origin of product
| Country of manufacture | Finland  |
Origin of ingredients
| Iceberg lettucefrisee |
Percentage of ingredient : 80 
Farming : Spain  Farming : Poland  Farming : Germany  Farming : Sweden  Farming : Finland  |
| Rucola |
Percentage of ingredient : 12 
Farming : Sweden  Farming : Poland  Farming : Italy  |
| Baby spinach |
Percentage of ingredient : 10 
Farming : Sweden  Farming : Poland  Farming : Italy  |
| Red chard |
Percentage of ingredient : 2 
Farming : Sweden  Farming : Italy  |
Nutritional properties
| Nutrient Basis Quantity | 100  g |
| Energy content (kJ) | 58  kJ |
| Energy content (kcal) | 14  kcal |
| fat, total | 0.5  g |
| fatty acids, total saturated | 0.1  g |
| Carbohydrates | 0.9  g |
| Sugars, total | 0.9  g |
| fibre | 1.3  g |
| Protein | 1.3  g |
| Salt | 0.06  g |
| Brand Name | Bama |
| Packaging type code | Bag |
| Consumer storage instructions (fin) | Säilytys: +2-4 °C (max +6 °C). |
| Consumer storage instructions (swe) | Förvaring: +2-4 °C (max +6 °C). |
| Consumer storage instructions (eng) | Storage: +2–4 °C (max +6 °C). |
| Manufacturer GLN | 6430040359990 |
| Manufacturer Party Name | Bama Fresh cuts Oy |





