Aviko pommes frites med skal 11mm 2,5kg fryst
8710449982592
Aviko B.V.
Myyntiyksikkö
KPL
ME1 koko:
4
KPL
Alv-%:
13.5%
Toimitus ja saatavuus
Tuotetyyppi:
Tilaustuote
Mikäli haluat ostaa tilaustuotteena olevia tuotteita pienemmissä erissä, ole yhteydessä alueesi myynti- tai pikatukkupäällikköön
The skin gives these fries an extra delicious potato flavour. Aviko frozen fries bring flexibility and efficiency to any business. Our fries consist of only the best potatoes and pure oil in which the fries are pre-fried. They do not contain any additives.
Ainesosat
Ingredients: Potatoes, palm oil.
Origin of product
| Country of manufacture | Netherlands  |
Nutritional properties
| Energy content (kJ) | 560  kJ |
| Energy content (kcal) | 135  kcal |
| fat, total | 3.5  g |
| fatty acids, total saturated | 1.8  g |
| Carbohydrates | 21.5  g |
| fibre | 2.5  g |
| Protein | 2.5  g |
| Salt | 0.1  g |
| Brand Name | Aviko |
| Storage type | Frozen goods |
| Packaging type code | Bag |
| Preparation | Deep fry |
| Preparation instructions (Fin) | Rasvakeittimessä: Suoraan pakastimesta enint. 175ºC, sulatettuna enint. 170ºC • Annos n. 500g • _3 - 3,5 min. |
| Preparation instructions (Swe) | Fritös: Djupfryst max.175ºC, upptinat max.170ºC • Portion ca. 500g • 3 - 3,5 min. |
| Consumer storage instructions (fin) | Säilyvyys: +4 °C, 8 päivää, **-12°C 1 kuukausi, ***-18°C katso leimaa. |
| Consumer storage instructions (swe) | Hållbarhet: +4°C 8 dagar, **-12°C 1 månad, ***-18°C se stämpel. |
| Consumer storage instructions (eng) | Storage: +4°C 8 days, ** -12°C 1 month, ***18°C see stamp. |
| Minimum storage handling temperature | -25 °C |
| Maximum storage handling temperature | -18 °C |





