Aviko Wavy Blends Garlic Herbs 2500g
8710449958436
Aviko B.V.
Försäljningsenhet
ST
Försäljparti stl:
4
ST
Moms %:
13.5%
Delivery and availability
Produkttyp:
Beställningsprodukt
Om du vill köpa beställningsprodukter i minder partier, vänligen kontakta försäljnings- eller partihandelschefen i ditt område.
Crispy fries with a unique wavy cut and an aromatic and herbaceous taste.
Ingredienser
Ingredients: Potatoes (EU origin), sunflower oil, modified potato starch, garlic powder, salt, herbs, onion powder, potato starch, rice flour, dextrin, maltodextrin, rapeseed oil, flavouring, raising agent (E450, E500), thickener (E415).
Origin of product
| Country of manufacture | Netherlands  |
Nutritional properties
| Energy content (kJ) | 667  kJ |
| Energy content (kcal) | 158  kcal |
| fat, total | 5.3  g |
| fatty acids, total saturated | 0.7  g |
| Carbohydrates | 25  g |
| fibre | 1.8  g |
| Protein | 1.9  g |
| Salt | 0.81  g |
| Brand Name | Aviko |
| Storage type | Frozen goods |
| Packaging type code | Bag |
| Preparation | Deep fry |
| Preparation instructions (Fin) | Valmistus: Paista jäisenä. Friteerauskeitin: Max. 175C, annoskoko noin 500g, 3-3,5 min. |
| Preparation instructions (Swe) | Tillagning: Tillagas frysta. Friteras: Max. 175°C, portionsstorlek cirka 500g, 3-3,5 min. |
| Consumer storage instructions (fin) | Varastointi: -18°C Parasta ennen (katso leima). |
| Consumer storage instructions (swe) | Förvaring: I frysutrymme -18°C eller kallare, bäst före hållbarhetstidens slut (se märkning). |
| Consumer storage instructions (eng) | Storage: at -18°C best before end of shelf life (see stamp). |
| Minimum storage handling temperature | -25 °C |
| Maximum storage handling temperature | -18 °C |





