HK Nauta leikattu II 20 % 4-5 kg
2091187100001
HKFoods Finland Oy
New
Sales unit
KG
Sales amount:
4.5
KG
VAT %:
13.5%
Delivery & availability
Product type:
Order product
If you want to buy order products in smaller quantities, please contact your C&C manager or sales manager
Beef 2 cut. Beef rib, flank, shank and small pieces of fillet from fillet trimming. Vacuum-packed, approx. 4.5 kg. Fat content about 20–22%.
Ingredients
Finnish beef 100%.
Origin of product
| Country of manufacture | Finland  |
Origin of ingredients
| Beef |
Percentage of ingredient : 100 
Birth : Finland  Rearing : Finland  Slaughter : Finland  Last processing : Finland  |
Nutritional properties
| Nutrient Basis Quantity | 100  g |
| Energy content (kJ) | 990  kJ |
| Energy content (kcal) | 238  kcal |
| fat, total | 18  g |
| Carbohydrates | 0  g |
| Protein | 18  g |
| Salt | 0.2  g |
| Brand Name | HK |
| Packaging type code | Packed, unspecified |
| Trade Item Regulation Type Code | Animal id health mark |
| Handling Instructions Code Reference | Foodstuffs |
| Consumer storage instructions (fin) | Säilytys + 4 °C (max + 6 °C) |
| Consumer storage instructions (swe) | Förvaring + 4 °C (max + 6 °C) |
| Consumer storage instructions (eng) | Storage + 4 °C (max + 6 °C) |
| Minimum storage handling temperature | 3 °C |
| Maximum storage handling temperature | 6 °C |
| Regulatory Permit Identification | FI74EY |
| Manufacturer GLN | 6409109999996 |
| Manufacturer Party Name | HKFoods Finland Oy |
| Contact Name | HKFoods Finland Oy |
| Contact Address | PL 49, 01511 Vantaa |





