HK Rypsiporsas pulled pork 1,2kg frozen
6409100079048
HKFoods Finland Oy
Myyntiyksikkö
KPL
ME1 koko:
4
KPL
Alv-%:
13.5%
Toimitus ja saatavuus
Tuotetyyppi:
Tilaustuote
Mikäli haluat ostaa tilaustuotteena olevia tuotteita pienemmissä erissä, ole yhteydessä alueesi myynti- tai pikatukkupäällikköön
Pulled leg and neck meat of Finnish pork with mild seasoning. Perfect for tortillas.
Ainesosat
Finnish pork, BBQ sauce (water, rapeseed oil, sugar, salt, spices (paprika, chili, tomato, onion, black pepper, cayenne), dextrose, thickeners (guar gum, xanthan gum), flavourings (e.g. smoke), modified maize starch, acidity regulator (citric acid), colors (paprika, beetroot), preservatives (E202, E211).
Origin of product
| Country of manufacture | Finland  |
Nutritional properties
| Free From |
Lactose 
Gluten  |
| High | Protein  |
| Energy content (kJ) | 960  kJ |
| Energy content (kcal) | 230  kcal |
| fat, total | 15  g |
| fatty acids, total saturated | 5.8  g |
| Carbohydrates | 1.7  g |
| Protein | 23  g |
| Salt | 1  g |
| Raw material used in preparation (grams in 100g) | 122  g |
| Additive Name |
E412 Guar gum 
E415 Xanthan gum  E330 Citric acid  E202 Potassium sorbate  E211 Sodium benzoate  |
| Last processing | Finland |
| Brand Name | HK |
| Packaging label |
Goods from Finland Blue Swan
Finnish Pork Meat Certification System |
| Storage type | Frozen goods |
| Packaging type code | Jug |
| Trade Item Regulation Type Code | Animal id health mark |
| Handling Instructions Code Reference |
Frozen product
Foodstuffs |
| Preparation instructions (Fin) | Valmistus / Tillredning: Paista sulanut tuote uunissa 175 °C noin 10 min. |
| Preparation instructions (Swe) | Kuumennus / Uppvärmning: Stek upptinad produkt i ugn 175 °C ca 10 min. |
| Minimum storage handling temperature | -18 °C |
| Maximum storage handling temperature | -18 °C |





