Kariniemen Kananpojan rintafilee miedosti suolattu n.180g /n.2kg
2091253000006
HKFoods Finland Oy
New
Sales unit
KG
Sales amount:
2
KG
VAT %:
13.5%
Delivery & availability
Product type:
Order product
If you want to buy order products in smaller quantities, please contact your C&C manager or sales manager
Finnish chicken fillet, mildly salted. Each fillet weighs about 180 g.
Ingredients
Finnish chicken fillet (88%), water, mineral salt (potassium chloride, flavourings), iodized salt, plant fibres (psyllium, pea).
Origin of product
| Country of manufacture | Finland  |
Origin of ingredients
| Chicken fillet |
Percentage of ingredient : 88 
Birth : Finland  Rearing : Finland  Slaughter : Finland  Last processing : Finland  |
Nutritional properties
| Free From |
Gluten 
Lactose  |
| High | Protein  |
| Nutrient Basis Quantity | 100  g |
| Energy content (kJ) | 386  kJ |
| Energy content (kcal) | 92  kcal |
| fat, total | 1.7  g |
| fatty acids, total saturated | 0.5  g |
| Carbohydrates | 0  g |
| Sugars, total | 0  g |
| Protein | 19  g |
| Salt | 0.37  g |
| Carbohydrates of which lact. | 0  g |
| Brand Name | Kariniemen |
| Packaging label |
Goods from Finland Blue Swan
Finnish Heart Symbol |
| Packaging type code | Box |
| Trade Item Regulation Type Code | Animal id health mark |
| Handling Instructions Code Reference | Foodstuffs |
| Consumer storage instructions (fin) | Säilytys + 4 °C (max + 6 °C) |
| Consumer storage instructions (swe) | Förvaring + 4 °C (max + 6 °C) |
| Consumer storage instructions (eng) | Storage + 4 °C (max + 6 °C) |
| Minimum storage handling temperature | 2 °C |
| Maximum storage handling temperature | 4 °C |
| Regulatory Permit Identification | FI216EY |
| Manufacturer GLN | 6409109999996 |
| Manufacturer Party Name | HKFoods Finland Oy |
| Contact Name | HKFoods Finland Oy |
| Contact Address | PL 49, 01511 Vantaa |





