Kotivara Salami snack Garlic 25 g
6409630002622
Kotivara Oy
New
Sales unit
ST
Sales amount:
30
ST
VAT %:
13.5%
Delivery & availability
Product type:
Order product
If you want to buy order products in smaller quantities, please contact your C&C manager or sales manager
Quite aromatic. Kotivara Salami Snack Garlic is the choice for garlic lovers. This high-protein snack is full of delicious flavor. Easy to take along on a trip, journey, to work, or when you crave something savory. Can be stored at room temperature. Made in Finland from Finnish meat. Edible casing.
Ingredients
Pork (Finland), beef (Finland), garlic (4,5 %), salt, pork protein, pork fat (Finland), acidity regulator (E575), dextrose, spice extracts (clove, pepper), antioxidant (E301), flavour, preservative (E250). Edible casing.
Origin of product
| Country of manufacture | Finland  |
Nutritional properties
| Free From |
Gluten 
Lactose  |
| High | Sodium Salt  |
| Nutrient Basis Quantity | 100  g |
| Energy content (kJ) | 2040  kJ |
| Energy content (kcal) | 492  kcal |
| fat, total | 42  g |
| fatty acids, total saturated | 18  g |
| Carbohydrates | 4.5  g |
| Sugars, total | 1.2  g |
| Protein | 23  g |
| Salt | 4.3  g |
| Raw material used in preparation (grams in 100g) | 148  g |
| Additive Name |
E301 Sodium ascorbate 
E250 Sodium nitrite  E575 Glucono-delta-lactone  |
| Last processing | Finland |
| Brand Name | Kotivara |
| Packaging label | Goods from Finland Blue Swan |
| Packaging type code | Wrapper |
| Handling Instructions Code Reference | Foodstuffs |
| Preparation instructions (Fin) | Syötävä kuori. |
| Preparation instructions (Swe) | Ätbart skinn. |
| Consumer storage instructions (fin) | Säilytys: +4...+22 °C |
| Consumer storage instructions (swe) | Förvaring: +4...+22 °C |
| Consumer storage instructions (eng) | Store at: +4...+22 °C |
| Minimum storage handling temperature | 4 °C |
| Maximum storage handling temperature | 22 °C |
| Trade Item Key Words (Fin) |
välipala
snäkki salami runsasproteiininen kuivaliha eväs salamipatukka retkisalami retkieväs proteiinivälipala valkosipuli |
| Manufacturer GLN | 6409639999992 |
| Manufacturer Party Name | Kotivara Oy |
| Contact Name | Kotivara Oy |
| Contact Address | PL 41, 90401 Oulu |





