Snellman Kunnon pekoni n1kg
2096287300009
Oy Snellman Ab
New
Sales unit
KG
Sales amount:
10
KG
VAT %:
13.5%
Delivery & availability
Product type:
Order product
If you want to buy order products in smaller quantities, please contact your C&C manager or sales manager
Real bacon is a truly Finnish bacon. This bacon tastes and feels great, is easy to use and totally unique - we strongly recommend you try it!
Ingredients
Pork meat (origin Finland), salt, sugar, pork fat, preservative (E250).
Origin of product
| Country of manufacture | Finland  |
Nutritional properties
| Contains | Smoke Flavour  |
| Free From |
Gluten 
Lactose  |
| High | Sodium Salt  |
| Nutrient Basis Quantity | 100  g |
| Energy content (kJ) | 1418  kJ |
| Energy content (kcal) | 342  kcal |
| fat, total | 30  g |
| fatty acids, total saturated | 10  g |
| Carbohydrates | 1.1  g |
| Sugars, total | 1.1  g |
| Protein | 17  g |
| Salt | 2.3  g |
| Additive Name | E250 Sodium nitrite  |
| Brand Name | Snellman |
| Packaging label | Goods from Finland Blue Swan |
| Packaging type code | Wrapper |
| Trade Item Regulation Type Code | Animal id health mark |
| Handling Instructions Code Reference |
Foodstuffs
Perishable cargo |
| Preparation instructions (Fin) | Paistinpannulla: Paista pekoni rapeaksi kuumalla pannulla, ilman rasvaa. Uunissa: Laita pekoniviipaleet uunipelille leivinpaperin päälle ja paista 220 °C n. 7 - 9 minuuttia. |
| Preparation instructions (Swe) | I stekpanna: Stek baconet knaprigt i en het panna utan fett.I ugn: Lägg baconskivorna på en plåttäckt med bakplåtspapper och stek i ugn på 220 °C ca 7 - 9 min. |
| Consumer storage instructions (fin) | Säilytetään jääkaapissa +2-+6 °C |
| Consumer storage instructions (swe) | Förvara i kylskåp mellan +2 - +6 °C |
| Consumer storage instructions (eng) | Store in a fridge between +2 - +6 °C |
| Minimum storage handling temperature | 2 °C |
| Maximum storage handling temperature | 6 °C |
| Regulatory Permit Identification | FI 62 EY |
| Manufacturer GLN | 6409629999995 |
| Manufacturer Party Name | Snellmanin Lihanjalostus Oy |
| Contact Name | Snellmanin Lihanjalostus Oy |
| Contact Address | Kuusisaarentie 1, 68600 Pietarsaari |
| Diet type code | Without Beef |





