Tamminen rotukarja naudan tomahawk kyljys n1,2kg
2056916100004
Lihatukku Harri Tamminen Oy
Myyntiyksikkö
KG
ME1 koko:
1,2
KG
Myydään vain täysissä myyntierissä
Alv-%:
13.5%
Toimitus ja saatavuus
Tuotetyyppi:
Tilaustuote
Mikäli haluat ostaa tilaustuotteena olevia tuotteita pienemmissä erissä, ole yhteydessä alueesi myynti- tai pikatukkupäällikköön
Ainesosat
Finnish beef meat (100%)
Origin of product
| Country of manufacture | Finland  |
Origin of ingredients
| Beef meat |
Percentage of ingredient : 100 
Birth : Finland  Rearing : Finland  Slaughter : Finland  |
Nutritional properties
| Free from allergen(s) |
Tree nuts and its derivatives 
Milk and its derivatives  Soybeans and its derivatives  Peanuts and its derivatives  Fish and their derivatives in the product,  Eggs and their derivatives in the product  Crustaceans and their derivatives  Cereals containing gluten and its derivatives  Molluscs and its derivatives  Lupine and their derivatives in the product,  Sulfur Dioxide and Sulfits  Sesame seeds or its derivatives  Mustard or its derivatives  Celery or its derivatives  |
| Nutrient Basis Quantity | 100  g |
| Energy content (kJ) | 515  kJ |
| Energy content (kcal) | 123  kcal |
| fat, total | 4.1  g |
| fatty acids, total saturated | 1.9  g |
| Carbohydrates | 0  g |
| Sugars, total | 0  g |
| Protein | 21  g |
| Salt | 0.1  g |
| Brand Name | Tamminen |
| Packaging label | Goods from Finland Blue Swan |
| Packaging type code | Wrapper |
| Trade Item Regulation Type Code | Animal id health mark |
| Handling Instructions Code Reference | Foodstuffs |
| Consumer storage instructions (fin) | Säilytys alle +4 °C |
| Consumer storage instructions (swe) | Förvaras under +4 °C |
| Consumer storage instructions (eng) | Storage temperature under +4 °C |
| Minimum storage handling temperature | 0 °C |
| Maximum storage handling temperature | 4 °C |





