TopChicken broilerin paistettu rintafilee kypsä 90-130g 2,5kg pakaste
5391530938952
Topfoods Finland Oy
New
Sales unit
ST
Sales amount:
4
ST
VAT %:
13.5%
Delivery & availability
Product type:
Order product
If you want to buy order products in smaller quantities, please contact your C&C manager or sales manager
The roasted chicken breasts are very easy to use in a variety of dishes
Ingredients
Chicken, glucose syrup, salt, starch (potato), natural flavour. Made with 107g Raw Chicken per 100g finished product.
Origin of product
| Country of manufacture | European Union  |
Origin of ingredients
| Chicken meat |
Percentage of ingredient :  
Last processing : Sweden  |
Nutritional properties
| Nutrient Basis Quantity | 100  g |
| Energy content (kJ) | 513  kJ |
| Energy content (kcal) | 121  kcal |
| fat, total | 2  g |
| fatty acids, total saturated | 0.53  g |
| Carbohydrates | 3.4  g |
| Sugars, total | 0.3  g |
| Protein | 22.5  g |
| Salt | 1.1  g |
| Brand Name | TopChicken |
| Storage type | Frozen goods |
| Packaging type code | Bag |
| Trade Item Regulation Type Code | Animal id health mark |
| Handling Instructions Code Reference |
Foodstuffs
Frozen product |
| Consumer storage instructions (fin) | -18°C tai alle. Älä jäädytä uudelleen sulattamisen jälkeen. |
| Consumer storage instructions (swe) | -18°C eller under. Produkt får inte frysas om efter tiningen. |
| Consumer storage instructions (eng) | Storage -18°C or below. Do not refreeze after thawing. |
| Minimum storage handling temperature | -25 °C |
| Maximum storage handling temperature | -18 °C |
| Regulatory Permit Identification | SE 6867 EC |
| Manufacturer GLN | 6429921650196 |
| Manufacturer Party Name | Topfoods Finland Oy |
| Contact Name | Topfoods Finland Oy |
| Contact Address | Alppilankatu 2, 21100 Naantali |





