JEPO Kokt klyftpotatis 3kg
6416438106537
Jeppo Potatis Ab - Jepuan Peruna Oy
New
Sales unit
ST
Sales amount:
5
ST
VAT %:
13.5%
Delivery & availability
Product type:
Order product
If you want to buy order products in smaller quantities, please contact your C&C manager or sales manager
The JEPO potato products are 100% Finnish potato. With JEPO ripe potato products you save time and energy. The potatoes are immediately ready to use and they do not need to be rinsed. Their quality is consistent all year round. Also suitable to be prepared cold. Small cooking loss. Thanks to the Sous Vide production method, the taste, nutrients and vitamins are well preserved in the product. JEPO Finnish contract potatoes are produced with bio gas in a climate friendly way. The product has the Hyvää Suomesta label, which guarantees that the product is manufactured in Finland and that Finnish raw materials are used.
Ingredients
Potato 100%
Origin of product
| Country of manufacture | Finland  |
Origin of ingredients
| Potato |
Percentage of ingredient : 100 
Farming : Finland  |
Nutritional properties
| Free From |
Additives 
Preservatives  Lactose  Milk  Gluten  Eggs  |
| Nutrient Basis Quantity | 100  g |
| Energy content (kJ) | 258  kJ |
| Energy content (kcal) | 62  kcal |
| fat, total | 0.2  g |
| fatty acids, total saturated | 0.1  g |
| Carbohydrates | 14.7  g |
| Sugars, total | 0.6  g |
| fibre | 2.2  g |
| Protein | 1.8  g |
| Salt | 0.01  g |
| vitamin E | 0.1  mg |
| vitamin C | 8.5  mg |
| Brand Name | JEPO |
| Packaging label | Goods from Finland Blue Swan |
| Packaging type code | Bag |
| Handling Instructions Code Reference | Foodstuffs |
| Preparation instructions (Fin) | Paahda uunissa, sekoita perunoihin rypsiöljyä, kiertoilmatoiminnolla 180 astetta n 15 min. |
| Preparation instructions (Swe) | Rosta i ugnen, blanda med oljan, med recirkulationsfunktionen i 180 grader ca 15 minuter. |
| Serving suggestions (Fin) | Sopii paistettavaksi pannulla tai paahdettavaksi uunissa öljyttynä lisäkeperunaksi. |
| Consumer storage instructions (fin) | Säilytys 2 - 6 °C |
| Consumer storage instructions (swe) | Förvaras 2 - 6 °C |
| Consumer storage instructions (eng) | Storage 2 - 6 °C |
| Minimum storage handling temperature | 2 °C |
| Maximum storage handling temperature | 6 °C |
| Manufacturer GLN | 6416438999993 |
| Manufacturer Party Name | Jeppo Potatis Ab Jepuan Peruna Oy |
| Diet type code |
Vegan
Vegetarian |





