Kokkikartano Feta-grönsaksfrestelse 2,5kg
6405304001311
Oy Snellman Ab
Myyntiyksikkö
KPL
ME1 koko:
1
KPL
Alv-%:
13.5%
Toimitus ja saatavuus
Tuotetyyppi:
Tilaustuote
Mikäli haluat ostaa tilaustuotteena olevia tuotteita pienemmissä erissä, ole yhteydessä alueesi myynti- tai pikatukkupäällikköön
Feta-vegetable casserole is a combination of potatoes from Finland, Finnish cream, vegetables and feta cheese from Greece. A delicious vegetarian casserole, that also works perfect as a side dish.
Ainesosat
Potato, finnish CREAM, onion, vegetables 15 % (Eu) (carrot, parsnip), feta cheese 9 % (SHEEP MILK (Greece), GOAT MILK (Greece), salt), finnish BUTTER, iodised salt, garlic, potato flakes, black pepper oregano.
Origin of product
| Country of manufacture | Finland  |
| Genetically modified code | Free from  |
Origin of ingredients
| Parsnip | Percentage of ingredient : 7.33  |
| Carrot | Percentage of ingredient : 7.33  |
Nutritional properties
| Contains allergen(s) | Milk and its derivatives  |
| Free from allergen(s) |
Eggs and their derivatives in the product 
Sulfur Dioxide and Sulfits  Fish and their derivatives in the product,  Molluscs and its derivatives  Cereals containing gluten and its derivatives  Peanuts and its derivatives  Soybeans and its derivatives  Celery or its derivatives  Mustard or its derivatives  Lupine and their derivatives in the product,  Tree nuts and its derivatives  Crustaceans and their derivatives  Sesame seeds or its derivatives  |
| Free From |
Gluten 
Lactose  |
| Energy content (kJ) | 664  kJ |
| Energy content (kcal) | 160  kcal |
| fat, total | 10.5  g |
| fatty acids, total saturated | 6.5  g |
| Carbohydrates | 10.7  g |
| fibre | 2  g |
| Protein | 3.2  g |
| Salt | 0.9  g |
| Carbohydrates of which lact. | 0.01  g |
| Additive Name | E509 Calcium chloride  |
| Brand Name | Kokkikartano |
| Packaging type code | Wrapper |
| Preparation | Prepared |
| Handling Instructions Code Reference |
Refrigeration required
Foodstuffs Handle with care Perishable cargo |
| Preparation instructions (Fin) | Lämmitys 3 - 4 min mikrossa tai uunissa omassa vuoassaan 175°C 40 - 50 min |
| Preparation instructions (Swe) | Värmning i 3 - 4 min i mikro eller i ugn i sin egen form 175°C 40 - 50 min |
| Consumer storage instructions (fin) | +2 - +6 °C |
| Consumer storage instructions (swe) | +2 - +6 °C |
| Consumer storage instructions (eng) | +2 - +6 °C |
| Minimum storage handling temperature | 2 °C |
| Maximum storage handling temperature | 6 °C |





