Kruunu Herkku Kycklingbiff med vitlökspotatis 350g
6430078912228
Kruunu Herkku Oy FT
Försäljningsenhet
ST
Försäljparti stl:
5
ST
Moms %:
13.5%
Delivery and availability
Produkttyp:
Beställningsprodukt
Om du vill köpa beställningsprodukter i minder partier, vänligen kontakta försäljnings- eller partihandelschefen i ditt område.
Flavourfull chicken patty in a practical portion package has been made from Finnish chicken meat. This portion includes delicious garlic potatoes. The dish is lactose-free and gluten-free.
Ingredienser
Garlic potatoes 55% (potato (Finland), vegetable oil (rapeseed), garlic paste (garlic, water, sugar, white wine vinegar, preservative (E211), salt, black pepper)), chicken patty 37% (chicken meat (Finland), carrot, CELERY, leek, onion, pasteurized WHOLE EGG (EGG), lactose-free CREAM, rapeseed oil, chicken broth (maltodextrin, yeast extract, flavoring, chicken meat, chicken fat, onion powder, onion juice concentrate, sunflower oil), potato flakes, coriander, turmeric, clover, cayenne pepper, cheese cumin, fennel, black pepper)), vegetables (broccoli, yellow carrot). The patty contains 44% chicken. Packed in a protective atmosphere. Lactose-free, gluten-free.
Origin of product
| Country of manufacture | Finland  |
Origin of ingredients
| Potato |
Percentage of ingredient : 55 
Farming : Finland  |
| Chicken |
Percentage of ingredient : 16 
Birth : Finland  Rearing : Finland  Slaughter : Finland  |
Nutritional properties
| Contains allergen(s) |
Milk and its derivatives 
Eggs and their derivatives in the product  Celery or its derivatives  |
| Free From |
Lactose 
Gluten  |
| Nutrient Basis Quantity | 100  g |
| Energy content (kJ) | 541  kJ |
| Energy content (kcal) | 129  kcal |
| fat, total | 6.7  g |
| fatty acids, total saturated | 1.6  g |
| Carbohydrates | 11.9  g |
| Sugars, total | 1.2  g |
| Protein | 6.5  g |
| Salt | 1  g |
| Carbohydrates of which lact. | 0.01  g |
| Additive Name | E211 Sodium benzoate  |
| Brand Name | Kruunu Herkku Oy |
| Packaging type code | Box |
| Trade Item Regulation Type Code | Animal id health mark |
| Handling Instructions Code Reference | Foodstuffs |
| Consumer storage instructions (fin) | Säilytys alle +6 °C |
| Consumer storage instructions (swe) | Förvaring under +6 °C |
| Consumer storage instructions (eng) | Storage below +6 °C |
| Minimum storage handling temperature | 2 °C |
| Maximum storage handling temperature | 6 °C |





