Kruunu Herkku Lamb stek med portvinsås 2kg
6420614912973
Kruunu Herkku Oy FT
Uutuus
Myyntiyksikkö
KPL
ME1 koko:
1
KPL
Alv-%:
13.5%
Toimitus ja saatavuus
Tuotetyyppi:
Tilaustuote
Mikäli haluat ostaa tilaustuotteena olevia tuotteita pienemmissä erissä, ole yhteydessä alueesi myynti- tai pikatukkupäällikköön
Lamb is an Easter treat! In this version, we cooked a festive port wine sauce to complement the tender taste of lamb roast.Product is diary free and gluten free. Kruunu Herkku – hand‐cooked food from Juva, with a love for ingredients
Ainesosat
Lamb 47% (New Zealand), sauce (water, red wine, port wine 3% (eu) (incl. SULFUR DIOXIDE)), vegetable oil (palm, coconut), maltodextrin, rapeseed oil, salt, flavoring, modified corn starch, onion, beef extract, color (E150c), paprika powder, garlic, sugar, white pepper, syrup, concentrated beef stock (water, beef), salt, flavors, natural flavoring, beef fat, onion juice concentrate, modified corn starch, garlic powder, sunflower oil, corn starch, sauce browning agent (color (E150c, water, salt)), broth (salt, grape sugar, corn flour, maltodextrin, yeast extract, roasted onion, burnt sugar, garlic, meat flavoring, vegetable fat preparation (coconut, pea protein), blackcurrant jelly (blackcurrant juice (from concentrate), sugar, gelling agent (E440), preservative (E202)), herb mix (mint, rosemary, savory, oregano, thyme), black pepper)). High salted. Dairy-free, gluten-free.
Origin of product
| Country of manufacture | Finland  |
Origin of ingredients
| Lamb |
Percentage of ingredient : 47 
Birth : New Zealand  Rearing : New Zealand  Slaughter : New Zealand  |
| Port wine |
Percentage of ingredient : 3 
Last processing : European Union  |
Nutritional properties
| Contains allergen(s) | Sulfur Dioxide and Sulfits  |
| Free From |
Milk 
Gluten  |
| High | Sodium Salt  |
| Nutrient Basis Quantity | 100  g |
| Energy content (kJ) | 633  kJ |
| Energy content (kcal) | 151  kcal |
| fat, total | 8.9  g |
| fatty acids, total saturated | 4.3  g |
| Carbohydrates | 5.3  g |
| Sugars, total | 3.7  g |
| Protein | 9.4  g |
| Salt | 1.2  g |
| Additive Name |
E150c Ammonia caramel 
E202 Potassium sorbate  E440 Pektiini  |
| Brand Name | Kruunu Herkku |
| Packaging label | Made in Finland Flag with Key |
| Packaging type code | Box |
| Trade Item Regulation Type Code | Animal id health mark |
| Handling Instructions Code Reference | Foodstuffs |
| Consumer storage instructions (fin) | Säilytys alle +6°C |
| Consumer storage instructions (swe) | Förvaring under +6°C |
| Consumer storage instructions (eng) | Storage below +6°C |
| Minimum storage handling temperature | 2 °C |
| Maximum storage handling temperature | 6 °C |
| Opened item lifespan (days) | 2 pv |
| Regulatory Permit Identification | FI 091-16 EY |
| Manufacturer GLN | 6420614919996 |
| Manufacturer Party Name | Kruunu Herkku Oy |
| Contact Name | Kruunu Herkku Oy |
| Contact Address | Tehtaantie 12, 51900 JUVA |





