Kruunu Herkku Lasagne bolognese 2kg
6430078910361
Kruunu Herkku Oy FT
Myyntiyksikkö
KPL
ME1 koko:
1
KPL
Alv-%:
13.5%
Toimitus ja saatavuus
Tuotetyyppi:
Tilaustuote
Mikäli haluat ostaa tilaustuotteena olevia tuotteita pienemmissä erissä, ole yhteydessä alueesi myynti- tai pikatukkupäällikköön
A tomato sauce made from domestic minced beef and a creamy white sauce stacked in layers on lasagne plates, topped by a fair layer of cheese. The lasagne bolognese is baked in the oven to be succelently delicious. Kruunu Herkku – hand‐cooked food from Juva, with love for ingredients.
Ainesosat
Bolognese sauce (crushed tomatoes, beef 12% (Finland), water, carrot, onion, tomato paste, meat broth (salt, glucose, corn flour, maltodextrin, yeast extract, roasted onion, caramelized sugar, garlic, meat aroma, vegetable fat (coconut, vegetable protein)), red wine vinegar (incl. SULFUR DIOXIDE), crushed garlic (garlic, water, sugar, white wine vinegar, preservative (E211), salt, basil, oregano, black pepper)). White Sauce (water, lactose-free CREAM, corn starch, PARMESAN CHEESE, vegetable broth (salt, maltodextrin, vegetables (onion, carrot, carrot juice, leek), starch (corn, potato), sugar, yeast extract, aromas, spices)). Lasagn plate (durum WHEAT), tomato, grated CHEESE (pasteurized MILK, sourdough, MILK protein, salt, rennet). Packed in a protective atmosphere. Lactose-free.
Origin of product
| Country of manufacture | Finland  |
Origin of ingredients
| Tomato |
Percentage of ingredient : 20 
Farming : European Union  |
| Beef |
Percentage of ingredient : 10 
Birth : Finland  Rearing : Finland  Slaughter : Finland  |
Nutritional properties
| Contains allergen(s) |
Milk and its derivatives 
Cereals containing gluten and its derivatives  Wheat and its derivatives  Sulfur Dioxide and Sulfits  |
| Free From | Lactose  |
| Nutrient Basis Quantity | 100  g |
| Energy content (kJ) | 653  kJ |
| Energy content (kcal) | 156  kcal |
| fat, total | 9.3  g |
| fatty acids, total saturated | 5.1  g |
| Carbohydrates | 11.6  g |
| Sugars, total | 2.2  g |
| Protein | 6.3  g |
| Salt | 1.08  g |
| Carbohydrates of which lact. | 0.01  g |
| Additive Name |
E211 Sodium benzoate 
E220 Sulphur dioxide  |
| Brand Name | Kruunu Herkku |
| Packaging label | Made in Finland Flag with Key |
| Packaging type code | Box |
| Trade Item Regulation Type Code | Animal id health mark |
| Handling Instructions Code Reference | Foodstuffs |
| Consumer storage instructions (fin) | Säilytys alle +6°C |
| Consumer storage instructions (swe) | Förvaring under +6°C |
| Consumer storage instructions (eng) | Storage below +6°C |
| Minimum storage handling temperature | 2 °C |
| Maximum storage handling temperature | 6 °C |
| Regulatory Permit Identification | FI 091-16 EY |
| Manufacturer GLN | 6420614919996 |
| Manufacturer Party Name | Kruunu Herkku Oy |
| Contact Name | Kruunu Herkku Oy |
| Contact Address | Tehtaantie 12, 51900 JUVA |





