Kruunu Herkku Orange-mascarpone filled sweet pancake 1,2kg
6430078913188
Kruunu Herkku Oy FT
New
Sales unit
ST
Sales amount:
1
ST
VAT %:
13.5%
Delivery & availability
Product type:
Order product
If you want to buy order products in smaller quantities, please contact your C&C manager or sales manager
A delicious sweet pancake with orange–mascarpone filling is a perfect choice for dessert. The creamy filling contains orange marmalade, a touch of orange zest, and mascarpone cream cheese. The product is lactose-free. Kruunu Herkku – hand‐cooked food from Juva, with a love for ingredients.
Ingredients
Lactose-free CREAM, lactose-free MILK, WHEAT flour, orange marmalade 20 % (sugar, water, orange and apple juice, orange peel, thickener (E440), acidity regulator (citric acid), preservative (E202)), pasteurised whole EGG , cream CHEESE 5 %, sugar, glucose syrup, vegetable oils (palm, sunflower, rapeseed), milk protein, maltodextrin, modified starch, starch, gelatine (beef), salt, clarified BUTTER.
Origin of product
| Country of manufacture | Finland  |
Origin of ingredients
| Milk |
Percentage of ingredient : 23 
Milking : Finland  |
| Orange marmalade |
Percentage of ingredient : 20 
Last processing : Finland  |
| Cream cheese |
Percentage of ingredient : 5 
Last processing : Italy  |
Nutritional properties
| Contains allergen(s) |
Cereals containing gluten and its derivatives 
Wheat and its derivatives  Milk and its derivatives  Eggs and their derivatives in the product  |
| Free From | Lactose  |
| Nutrient Basis Quantity | 100  g |
| Energy content (kJ) | 1061  kJ |
| Energy content (kcal) | 253  kcal |
| fat, total | 14.2  g |
| fatty acids, total saturated | 7.7  g |
| Carbohydrates | 26.1  g |
| Sugars, total | 16.3  g |
| Protein | 4.8  g |
| Salt | 0.33  g |
| Carbohydrates of which lact. | 0.01  g |
| Additive Name |
E1442 Hydroxy propyl distarch phosphate 
E202 Potassium sorbate  E440 Pektiini  |
| Brand Name | Kruunu Herkku |
| Packaging label | Made in Finland Flag with Key |
| Packaging type code | Box |
| Trade Item Regulation Type Code | Animal id health mark |
| Handling Instructions Code Reference | Foodstuffs |
| Number Of Servings Per Package | 8 |
| Consumer storage instructions (fin) | Säilytys alle +6 °C |
| Consumer storage instructions (swe) | Förvaring under +6 °C |
| Consumer storage instructions (eng) | Storage below +6 °C |
| Minimum storage handling temperature | 2 °C |
| Maximum storage handling temperature | 6 °C |
| Regulatory Permit Identification | FI 091-16 EU |
| Manufacturer GLN | 6420614919996 |
| Manufacturer Party Name | Kruunu Herkku Oy |
| Contact Name | Kruunu Herkku Oy |
| Contact Address | Tehtaantie 12, 51900 Juva |





