Mestari Forsman Broilerinfilee AURA® juustokastikkeessa 3kg
6407800031038
Atria Suomi Oy
Nyhet
Försäljningsenhet
ST
Försäljparti stl:
1
ST
Moms %:
13.5%
Delivery and availability
Produkttyp:
Beställningsprodukt
Om du vill köpa beställningsprodukter i minder partier, vänligen kontakta försäljnings- eller partihandelschefen i ditt område.
Mestari Forsman's Chicken Fillet in AURA® Cheese Sauce offers a domestic flavour pairing written in the stars. In this restaurant-quality, easy-to-prepare dish, umami-rich, succulent chicken fillet is paired with Finland’s beloved AURA® blue cheese.
Ingredienser
Chicken tenderloin (52 %), lactose free CREAM, water, Valio AURA® BLUE CHEESE (4 %), CHEESE (preservative lysozyme (from EGG)), flat parsley, WHEAT FLOUR, chicken bouillon (spices (incl. bay leaf), chicken bones, carrot, onion, leek, parsnip), palm fat, iodised salt, rapeseed oil, modified corn starch, white wine vinegar, flavor, grape juice concentrate, black pepper. Origin of chicken Finland
Origin of product
| Country of manufacture | Finland  |
Origin of ingredients
| Chicken |
Percentage of ingredient : 52 
Rearing : Finland  |
Nutritional properties
| Contains allergen(s) |
Cereals containing gluten and its derivatives 
Wheat and its derivatives  Milk and its derivatives  Eggs and their derivatives in the product  |
| Contains | Milk Protein  |
| Free From | Lactose  |
| Nutrient Basis Quantity | 100  g |
| Energy content (kJ) | 671  kJ |
| Energy content (kcal) | 161  kcal |
| fat, total | 11  g |
| fatty acids, total saturated | 5.9  g |
| Carbohydrates | 2.8  g |
| Sugars, total | 0.7  g |
| fibre | 0.2  g |
| Protein | 14  g |
| Salt | 1.2  g |
| Carbohydrates of which lact. | 0  g |
| Additive Name |
E1105 Lysozyme 
E1422 Acetylated distarch adipate  |
| Brand Name | Mestari Forsman |
| Packaging type code | Box |
| Trade Item Regulation Type Code | Animal id health mark |
| Preparation instructions (Fin) | Poista vuoasta kalvo. Kuumenna uunissa 130-140 °C:ssa n. 40 minuuttia, sisälämpötilaan +75 °C. |
| Preparation instructions (Swe) | Ta bort skyddsfolien från formen. Hetta upp i 130-140 °C ugnsvärme ca 40 minuter, till innertemperaturen +75 °C. |
| Consumer storage instructions (fin) | Säilytys alle +6 °C |
| Consumer storage instructions (swe) | Förvaring under +6 °C |
| Consumer storage instructions (eng) | Storage temperature under +6 °C |
| Minimum storage handling temperature | 5 °C |
| Maximum storage handling temperature | 8 °C |
| Regulatory Permit Identification | FI 233-1 EU |
| Manufacturer GLN | 6407809999995 |
| Manufacturer Party Name | Atria Suomi Oy |
| Contact Name | Mestari Forsman Kauhava |
| Contact Address | Leipomonkuja 6, 62200 Kauhava |
| Diet type code |
Without Beef
Without Pork |





