Mr. Panini Kana-ranch Panini 235g
6405096000905
Oy Snellman Ab
Sales unit
ST
Sales amount:
4
ST
VAT %:
13.5%
Delivery & availability
Product type:
Order product
If you want to buy order products in smaller quantities, please contact your C&C manager or sales manager
There has to be flavour. The spicy chicken fillet and the fresh, rich ranch mayonnaise are perfect for a quick bite. And when the whole portion is packed inside the juicy Mr. Panini bread, it’s definitely a treat to enjoy.
Ingredients
Panini bread (Finland) 49%: WHEAT FLOUR, water, linseed, sunflower seed, iodized salt, WHEAT BRAN, rapeseed oil, yeast, sugar.
Ranch sauce: rapeseed oil, cream (CREAM (Finland)), water, Grana Padano cheese (MILK (Italy), salt, rennet, lysozyme (from EGG)), EGG YOLK, CHEESE (Finland), crushed paprika (paprika, water, salt, vinegar, sugar), sugar, vinegar, tomato puree, parsley, chives, garlic (garlic, sunflower and rapeseed oil), chili, iodized salt, lemon, chili paste (chili, salt, vinegar, preservative (E202)), thickeners (xanthan gum, guar gum), black pepper.
Roasted chicken fillet 21%: chicken (Finland), spices (paprika, garlic, black pepper, onion, oregano, thyme), aroma, salt, rapeseed oil, glucose, acidity regulators (E331, E262, E500), preservative (E250).
May contain bone. DO NOT FREEZE, product contains a thawed component.
Ranch sauce: rapeseed oil, cream (CREAM (Finland)), water, Grana Padano cheese (MILK (Italy), salt, rennet, lysozyme (from EGG)), EGG YOLK, CHEESE (Finland), crushed paprika (paprika, water, salt, vinegar, sugar), sugar, vinegar, tomato puree, parsley, chives, garlic (garlic, sunflower and rapeseed oil), chili, iodized salt, lemon, chili paste (chili, salt, vinegar, preservative (E202)), thickeners (xanthan gum, guar gum), black pepper.
Roasted chicken fillet 21%: chicken (Finland), spices (paprika, garlic, black pepper, onion, oregano, thyme), aroma, salt, rapeseed oil, glucose, acidity regulators (E331, E262, E500), preservative (E250).
May contain bone. DO NOT FREEZE, product contains a thawed component.
Origin of product
| Country of manufacture | Finland  |
Nutritional properties
| Contains allergen(s) |
Eggs and their derivatives in the product 
Milk and its derivatives  Cereals containing gluten and its derivatives  Wheat and its derivatives  |
| Contains | Preservatives  |
| Free From | Lactose  |
| High | Sodium Salt  |
| Low | Sugars  |
| Source of | Protein  |
| Nutrient Basis Quantity | 100  g |
| Energy content (kJ) | 1117  kJ |
| Energy content (kcal) | 267  kcal |
| fat, total | 13.6  g |
| fatty acids, total saturated | 2.3  g |
| Carbohydrates | 22.8  g |
| Sugars, total | 1.4  g |
| fibre | 2.6  g |
| Protein | 10.9  g |
| Salt | 1.2  g |
| Additive Name |
E415 Xanthan gum 
E412 Guar gum  E460 Cellulose  E202 Potassium sorbate  E1105 Lysozyme  E250 Sodium nitrite  E202 Potassium sorbate  E262 Sodium acetates  E500 Sodium Carbonates  E331 Sodium citrates  |
| Brand Name | Mr. Panini |
| Packaging type code | Packed, unspecified |
| Preparation | Grilling |
| Preparation instructions (Fin) | Parilassa: Lämmitä parila 260-asteiseksi.Poista panini pakkauksesta. Taita leivinpaperiparilaan ja laita panini leivinpaperinväliin. Aseta kansi päälle. Paista noin 3–4minuuttia. Paistoaika on suuntaa antava.Uunissa: Lämmitä uuni 225-asteiseksi.Poista panini pakkauksesta. Laita paniniuunipellille leivinpaperin päälle. Paista 4–6 minuuttia,kunnes paninin pinta saa kauniin värin. |
| Preparation instructions (Swe) | I grillen: Värm grillen till 260 °C. Ta bortpaninin från förpackningen. Lägg panininpå grillen på ett bakplåtspapper. Stäng locket.Grilla 3–4 minuter. Uppvärmningstiden ärriktgivande.I ugnen: Värm ugnen till 225 °C. Ta bortpanini från förpackningen. Lägg panininpå en ugnsplåt med bakplåtspapper. Grädda i 4–6minuter, tills paninins yta får en guldbrun färg. |
| Consumer storage instructions (fin) | Säilytetään jääkaapissa +2 - +4 °C |
| Consumer storage instructions (swe) | Förvara i kylskåp mellan +2 - +4 °C |
| Consumer storage instructions (eng) | Store in fridge between +2 - +4 °C |
| Minimum storage handling temperature | 2 °C |
| Maximum storage handling temperature | 4 °C |
| Manufacturer Party Name | Mr. Panini |
| Contact Name | Mr. Panini |
| Contact Address | Konepajanranta 4 Pori |
| Diet type code | Without Pork |





